Siedzący tryb życia przyczyną szybszego starzenia!

Dodaj do ulubionych

Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej połączone ze zbyt małą ilością wysiłku fizycznego może przyspieszyć tempo starzenia się organizmu  

Naukowcy odkryli, że u kobiet w podeszłym wieku uprawiających minimum aktywności fizycznej i spędzających około 10 godzin w pozycji siedzącej procesy starzenia postępują szybciej   

 

Jak informują eksperci, wraz ze starzeniem się komórek, ich telomery skracają się oraz strzępią samoczynnie. Niemniej jednak, czynniki takie jak otyłość czy palenie papierosów mogą przyspieszyć ten proces. Kurczenie się telomerów jest nierozerwalnie związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą oraz nowotworami.  

Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii, poinformowali niedawno opinię publiczną, że u kobiet w podeszłym wieku spędzających w pozycji siedzącej ponad 10 godzin dziennie i niewykonujących wystarczającej ilości aktywności fizycznej komórki starzeją się biologicznie o osiem szybciej lat niż u pań bardziej aktywnych.

 

Rezultaty eksperymentu, które to opublikowano w cyfrowej wersji magazynu American Journal of Epidemiology 18 stycznia bieżącego roku wykazały, że kobiety, które uprawiają mniej niż 40 minut aktywności fizycznej o średniej lub wysokiej intensywności oraz pozostają w pozycji siedzącej przez ponad 10 lat legitymują się skurczonymi telomerami na końcach łańcuchów DNA. Warto w tym miejscu nadmienić, że ich główną rolą jest ochrona chromosomów przed uszkodzeniami.

 

"Nasze badanie pokazało, że komórki starzeją się szybciej w przypadku, gdy preferujemy siedzący tryb życia. Nasz wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada biologicznemu" powiedział doktor Aladdin Shadyab, główny autor badania oraz pracownik Wydziału Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Kalifornii.

 

Shadyab i jego zespół byli pierwszymi ekspertami, którzy w sposób obiektywny określili sposób, w jaki połączenie siedzącego trybu życia oraz braku ćwiczeń może wpłynąć na proces starzenia się ciała.

 

W badaniu wzięło udział 1500 kobiet w wieku 64 do 95 lat. Były one uczestniczkami zakrojonej na szeroką skalę Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet (WHI), krajowego długoterminowego badania zorientowanego na analizę czynników warunkujących występowanie chorób przewlekłych u kobiet po menopauzie. Respondentki wypełniły specjalnie przygotowane kwestionariusze oraz przez siedem kolejnych dni nosiły na prawym udzie akcelerometry, które to miały na celu analizowanie ich aktywności.  

 

"Odkryliśmy, u kobiet, które spędzały większą ilość czasu w pozycji siedzącej nie zachodziło skrócenie telomerów tylko uprawiały one aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut dziennie" powiedział Shadyab. "Okazuje się, że korzyści wynikające z wysiłku fizycznego zarówno w wieku młodzieńczym jak i na jesieni życia są trudne do przecenienia."

 

Shadyab powiedział, że kolejne badania jakie ma zamiar przeprowadzić jego zespół zorientowane będą na analizę sposobu, w jaki ćwiczenia skorelowane są z długością telomerów u młodych mężczyzn.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑