Tłuszcz na brzuchu - Co o nim wiemy?

Dodaj do ulubionych

Tłuszcz na brzuchu może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia? Wedle najnowszych badań – jest to jak najbardziej prawdopodobne. Nadmiar tłuszczu na brzuchu może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

 

Co więcej, osoby legitymujące się właściwą wagą jednakże cierpiące na nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzuch stają przed ryzykiem przedwczesnego zgonu nawet większym niż osoby z nadwagą lub otyłe. Do takich wniosków doszli naukowcy będący autorami pracy naukowej opublikowanej 10 listopada na stronie Annals of Internal Medicine.

 

"Tłuszcz w okolicach brzucha może być szkodliwy dla naszego zdrowia" powiedział doktor Paul Poirier z Instytutu Kardiologii na Uniwersytecie Laval w kanadyjskim Quebec.

 

Dlaczego tłuszcz na brzuchu szkodzi zdrowiu?

 

Obecność tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha silnie skorelowania jest z wysokim cholesterolem oraz podwyższonym ryzykiem występowania zapaleń, chorób serca, zawału oraz cukrzycy.

 

"Nadmierna ilość tłuszczu nagromadzona w okolicy brzucha może okazać się o wiele bardziej szkodliwa dla organizmu niż ta sama ilość tkanki tłuszczowej wokół ud." mówi Poirier "Otyłość brzuszna stanowić może problem nawet dla osób o zadowalającej wartości współczynnika BMI. Ponad 10 centymetrów tkanki tłuszczowej u mężczyzn oraz 8 centymetrów w przypadku kobiet uznać należy za objaw otyłości brzusznej."

 

Zespół naukowców pod przewodnictwem doktora Francisco Lopeza-Jimeneza, profesora medycyny w Klinice Mayo w Rochesterze (stan Minnesota) wykorzystał do badania wyniki narodowego testu zdrowia celem określenia ryzyka przedwczesnej śmierci u ponad 15000 dorosłych osób. Stan zdrowia respondentów analizowano średnio przez 14 lat.

 

Naukowcy przeanalizowali przede wszystkim wskaźnik masy ciała (BMI) określający stosunek wagi respondenta do jego wzrostu oraz stosunek wielkości talii względem bioder.

 

Zauważono, iż w przypadku osób dorosłych o standardowej wadze cierpiących na otyłość brzuszną ryzyko przedwczesnej śmierci było najwyższe, niezależnie od określonego poziomu BMI. W rzeczonej grupie ryzyko było wyższe dla mężczyzn niż dla kobiet.

 

Rezultaty eksperymentu wskazują, iż osoby ze zdiagnozowaną otyłością brzuszną są o 87 procent bardziej narażone na przedwczesny zgony niż respondenci bez nadmiaru tkanki tłuszczowej nagromadzonej w okolicach brzucha.

 

W odniesieniu do kobiet, nadmienione ryzyko to wynosiło 50 procent, a w porównaniu z respondentkami otyłymi i puszystymi - 32 procent.

 

Doktor David Katz, dyrektor Centrum Badań Profilaktycznych Uniwersytetu Yale w New Haven (Connecticut) oraz przewodniczący Amerykańskiego Uniwersytetu Medycyny Profilaktycznej powiedział, że wyniki badania rodzą następujące pytanie: czy osoby z otyłością brzuszną uznać można za otyłe nawet w przypadku, gdy wartość indeksu BMI na to nie wskazuje?

 

Naukowiec poinformował także, że u niektórych osób występuje tendencja do odkładania się tłuszczu w określonych obszarach ciała. Prowadzić to może również do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w kluczowych organach wewnętrznych, takich jak chociażby wątroba.

 

U niektórych osób analizowanych w ramach badania otyłość spowodowana była chorobą. Zostały one jednakże wykluczone z grupy respondentów cierpiących na otyłość brzuszną.

 

Doktor Katz uważa, że różne rodzaje otyłości nie są sobie tożsame i stwarzają różne poziomy ryzyka dla zdrowia. Co intrygujące, naukowiec charakteryzuje nadmiar tłuszczu nagromadzonego w okolicy brzucha jako najgroźniejszy z nich.

 

W swojej publikacji Poirier napisał: “Zgromadzone dane dowodzą, że należy odejść od kierowania się podczas badania zdrowia pacjentów jedynie indeksem BMI. Może on pomóc przy identyfikacji pacjentów z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, nie powinien być jednakże stosowany jako metoda wyłączna."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑