W jaki sposób umysł wpływa na nasze ciało?

Dodaj do ulubionych

Najnowsze badanie przedstawia sposób, w jaki umysł wpływa na nasze ciało

W jaki sposób umysł może wpływać na nasze ciało? Neurologom udało się zidentyfikować sieci neuronowe łączące korę mózgową z rdzeniem nadnercza odpowiedzialnym za reakcje ciała w sytuacjach stresowych.

Rezultaty eksperymentu dowodzą występowania istotnego połączenia pomiędzy ciałem a umysłem. Pokazują one także, jak stres, depresja oraz im podobne stany psychiczne wpływać mogą na funkcjonowanie kluczowych organów oraz identyfikują jedną z przyczyn występowania chorób psychosomatycznych.  

Ekspertom z Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu udało się zidentyfikować sieci neuronowe, które to łączą ze sobą korę mózgową i rdzeń nadnercza (odpowiedzialny za reakcje organizmu na sytuacje stresowe). Rezultaty przeprowadzonego eksperymentu, opublikowane w cyfrowej wersji magazynu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), dowodzą występowania silnego związku pomiędzy ciałem a umysłem.  

 

W ramach badania udowodniono również, że stres, depresja oraz pochodne stany psychiczne wpływać mogą na wydolność kluczowych organów ciała oraz udowodniono, że połączenie to może być jedną z przyczyn chorób psychosomatycznych. Omawiane badanie wyjaśnia także dlaczego medytacja oraz ćwiczenia takie jak joga czy Pilates mają wpływ na reakcje ciała na stres psychiczny oraz emocjonalny.

 

"Rezultaty naszego eksperymentu okazały się o wiele bardziej złożone i intrygujące niż początkowo zakładaliśmy" powiedział główny autor badania, doktor Peter L. Strick, dziekan Wydziału Neurobiologii oraz dyrektor naukowy Instytutu Nauk o Mózgu Uniwersytetu Pittsburgh.

 

W ramach prowadzonego badania, naukowcy podjęli się analizy połączeń neuronowych występujących pomiędzy korą mózgową a rdzeniem nadnercza (wewnętrzną częścią nadnercza). W skład zespołu badaczy weszli:  Richard P. Dum, profesor nadzwyczajny z Wydziału Neurobiologii, David J. Levinthal, lekarz medycyny, doktor oraz profesor zwyczajny na Wydziale Medycyny oraz doktor Strick.

 

Naukowców zaskoczyła ilość zidentyfikowanych połączeń neuronowych. Jeszcze do niedawna eksperci podejrzewali bowiem, że za kontrolę nad rdzeniem nadnercza odpowiadać może jedno, maksymalnie dwa połączenia. Dokładna ich ilość nie była jednak znana. W ramach prowadzonego badania, w laboratorium doktora Stricka użyto nietypowej metody analizy bazującej na wykorzystaniu wirusa wścieklizny. Dzięki rzeczonej technice specjalistom udało się odkryć rozliczne połączone ze sobą łańcuchy neuronów. Umożliwiło to doktorowi Strickowi oraz jego współpracownikom dowiedzenie, iż za kontrolę nad rdzeniem nadnercza odpowiada kilka obszarów kory mózgowej. Wedle ich badań, największy wpływ na reakcję organizmu na czynniki stresogenne ma ośrodek motoryczny kory oraz obszary odpowiedzialne za zdolności poznawcze.  

 

Dlaczego tak istotne jest, które obszary kory kontrolują rdzeń nadnercza? Silne reakcje stresowe powodują bowiem rozliczne zmiany w organizmie. Wymienić wśród nich należy przyspieszenie tętna, nadmierne pocenie się oraz rozszerzanie się źrenic. Przygotowują one ciało do działania i pozwalają one nam na „podjęcie walki lub ucieczkę”. Gro sytuacji życiowych nie wymaga jednakże aż tak ekstremalnych reakcji, a fakt, że nie uciekamy się do nich nagminnie dowodzi, że nasze ciało wykorzystuje system kontroli kognitywnej reakcji na stres.  

 

"Dzięki korze mózgowej, każdą sytuację możemy rozwiązać na kilka sposobów." powiedział doktor Strick. "Jeżeli ktoś nas obraża, nie reagujemy na obelgi przemocą ani też nie uciekamy. Możemy całkowicie zignorować takie zachowanie albo wymyślić ciętą ripostę. Take właśnie rozwiązania podpowiada nam kora mózgowa."

 

Kolejnym zaskakującym odkryciem był fakt, iż ośrodki motoryczne kory mózgowej odpowiedzialne za planowanie oraz wykonanie określonych ruchów w znacznym stopniu wpływają na aktywność rdzenia nadnercza. Jeden z nadmienionych obszarów odpowiedzialny jest za ruchy ciała w osi poziomej oraz za zachowanie jego właściwej pozycji. Aktywność tego rejonu kory wyjaśnia po części dlaczego aktywność fizyczna w znacznym stopniu pozwalają koić stres. Ćwiczenia uspokajające, takie jak Pilates, joga, Taj Chi czy taniec, wymagają odpowiedniego ułożenia mięśni, koordynacji, czy w końcu elastyczności.  

 

Eksperyment wykazał także, że obszary rdzenia aktywowane w momencie, gdy wyczuwamy zbliżający się konflikt czy też wiemy, że popełniliśmy błąd również odpowiedzialne są za kontrolę rdzenia nadnercza. "Fakt ten" przyznał doktor Strick "wskazuje, iż aktywność rzeczonych obszarów mózgu w momencie, gdy wspominamy dany błąd, obwiniamy się za porażkę, lub przypominamy sobie traumatyczne przeżycie sprawia, że nasze ciało reaguje podobnie jak w momencie faktycznego przeżywania danego zdarzenia." Spostrzeżenia te mają wielką wagę z punktu widzenia terapii mających na celu redukcję stresu pourazowego.  

 

Z rdzeniem nadnercza łączyły się także obszary kory, które to aktywowane są podczas medytacji oraz  występowania stanów depresyjnych. "Stwierdzić można, że udało nam się odkryć połączenia odpowiedzialne zarówno za występowanie jak i łagodzenie stresu oraz depresji" podsumował doktor Strick.

Rezultaty eksperymentu dobitnie dowodzą, że zidentyfikowane połączenia pozwalają na synergię ruchu i zdolności poznawczych z funkcjami rdzenia nadnercza, dzięki czemu możliwa jest efektywna kontrola poziomu stresu. Niemniej jednak, nadmierna aktywność rzeczonych połączeń prowadzić może do zmian psychofizycznych, zwłaszcza w sytuacji występowania chronicznego stresu lub stanów depresyjnych, przyczyniając się tym samym do wykształcania się chorób psychosomatycznych.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑