Współżycie w starszym wieku jest bardziej korzystne dla kobiet czy mężczyzn?

Dodaj do ulubionych

Częste współżycie w wieku starszym zwiększa ryzyko chorób serca oraz innych problemów układu sercowo-naczyniowego u mężczyzn. Kobietom może ono jednakże pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nadciśnienia.  

Powyższe wnioski wyciągnięto na drodze zakrojonego na szeroką skalę badania, w ramach którego analizie poddano wpływ współżycia na wydolność mięśnia sercowego u respondentów w podeszłym wieku. Badanie finansowane ze środków federalnych i przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Michigan opublikowano 6 września w magazynie  Journal of Health and Social Behavior.

 

"Uzyskane wyniki podważają hipotezę mówiącą, iż przedstawiciele obydwu płci w identycznym stopniu korzystają z regularnego współżycia" powiedziała Hui Liu, profesor zwyczajna socjologii.

 

Liu i jej współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące 2204 respondentów, którzy to wzięli udział w Krajowym Badaniu Zwyczajów Społecznych, Stanu Zdrowia oraz Postępu Procesu Starzenia. Wiek badanych wahał się od 57 do 85 lat, natomiast po raz pierwszy testom poddano ich w latach 2005-06; kolejne dane odnośnie ich stanu zdrowia zgromadzono pięć lat później. Ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego zawężono do nadciśnienia, przyspieszonego tętna, zwiększonego poziomu białka C-reaktywnego oraz ewentualnych problemów zdrowotnych takich jak zawał serca, wylew, czy niewydolność serca.  

 

Mężczyźni w podeszłym wieku uprawiający seks co najmniej raz w tygodniu legitymowali się wyższym ryzykiem wystąpienia problemów z wydolnością mięśnia sercowego na przestrzeni kolejnych pięciu lat niż osoby nieaktywne seksualnie. Sytuacji takiej nie zidentyfikowano u kobiet w wieku starszym.  

 

"Niezwykłym zaskoczeniem był dla nas odkrycie, że mężczyźni współżyjący co najmniej raz w tygodniu charakteryzowali się niemalże dwukrotnie większym ryzykiem zapadnięcia na choroby serca niż respondenci nieaktywni seksualnie." powiedziała Liu. "Co więcej, badani, którzy uznawali swoje pożycie seksualne za wysoce satysfakcjonujące również legitymowali się podwyższonym ryzykiem chorób serca."

 

Eksperci podkreślili, że wysiłek oraz oczekiwania partnerek związane ze współżyciem mogą mieć coraz większy wpływ na mężczyzn wraz z ich postępem w latach. Czynnikiem stresogennym może być także osłabiona kondycja fizyczna i większa niż za młodu ilość problemów zdrowotnych.  

 

"Jako że starsi mężczyźni mogą mieć większe problemy ze szczytowaniem, niejednokrotnie stawiają oni sobie bardziej restrykcyjne wymagania względem współżycia niż młodsi panowie, co z kolei prowadzić może do szybszego wyczerpania oraz nadwyrężenia układu sercowo-naczyniowego."

 

Poziom testosteronu i leki stosowane celem poprawy sprawności seksualnej również nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia osób starszych. "Mimo, iż w dalszym ciągu brak wystarczających dowodów naukowych" stwierdziła Liu "wysoce prawdopodobne jest, iż leki oraz suplementy diety mogą mieć negatywny wpływ na wydolność układu sercowo-naczyniowego mężczyzn."

 

Naukowcy twierdzą, że współżycie może być korzystne dla mężczyzn w podeszłym wieku, jednakże zbyt duża jego częstotliwość może negatywnie odbić się na kondycji mięśnia sercowego. "Lekarze powinni częściej rozmawiać ze swoimi pacjentami o potencjalnych skutkach zbyt dużej aktywności seksualnej, szczególnie jeżeli zmagają się oni z problemami układu sercowo-naczyniowego."

 

Sytuacja ma się jednak całkowicie inaczej w odniesieniu do kobiet. Respondentki współżyjące regularnie legitymowały się niższym ryzykiem nadciśnienia niż panie nieaktywne seksualnie.  

 

"W przypadku kobiet, odpowiednia częstotliwość i jakość współżycia mogą mieć korzystny wpływ na ich zdrowie" powiedziała Liu.

 

Wcześniejsze badania dowiodły, iż silne oraz oparte na bliskości związki stanowią źródło wsparcia społecznego oraz emocjonalnego, mogącego zredukować stres i poprawiać samopoczucie, co z kolei pozytywnie odbija się na wydolności układu sercowo naczyniowego.  

 

"Kwestia ta może dotyczy w większym stopniu kobiet" twierdzi Liu "ponieważ mężczyźni otrzymują wsparcie swoich partnerek niemalże zawsze, niezależnie od jakości związku. Panie na wsparcie takie liczyć mogą wyłącznie w relacjach o wysokim stopniu intymności i zaufania."

 Co więcej, na regularne współżycie u kobiet powiązano również z wydzielaniem hormonu szczęścia.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑