Zegar biologiczny - Przełom w konfiguracji ludzkiego zegara biologicznego!

Dodaj do ulubionych

Zegar biologiczny odpowiada za  synchronizację procesów życiowych organizmów do cyklicznie powtarzających się zmian w zewnętrznych warunkach środowiska.

Jeśli rytm zegara biologicznego zostanie rozsynchronizowany wpłynie to niekorzystnie na cały organizm. Jak przywrócić prawidłowe funkcjonowanie naszego zegara? 

Przełom w poszukiwaniach możliwości konfiguracji ludzkiego zegara biologicznego 

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył swoisty molekularny modyfikator ludzkiego zegara biologicznego. Wyniki przeprowadzonych badań dają nadzieję efektywniejszego leczenia wielu problemów zdrowotnych, począwszy od zaburzeń snu, dysfunkcji behawioralnych, poznawczych oraz metabolicznych związanych ze zmianą stref czasowych, czasu pracy, czy częstotliwości ekspozycji na światło w nocy, aż po problemy czysto psychiczne, takie jak depresja czy autyzm.  

W artykule opublikowanym 27 kwietnia w magazynie Nature Neuroscience, zespół naukowców z uniwersytetów McGill oraz Concordia w Montrealu potwierdził, iż zegar biologiczny człowieka ulega przestawieniu w sytuacji połączenia się fosforanu z jednym z białek w mózgu. Proces ten, zwany fosforyzacją, aktywowany jest światłem. To właśnie ono synchronizuje nasz rytm biologiczny.

Cykle dobowe – informacje podstawowe

"Niniejsze badanie jest pierwszym, które tak dokładnie unaocznia mechanizmy syntezy białek w mózgu oraz regulacji cyklu dobowego" pochwalił się jeden z autorów, Nahum Sonenberg, profesor Departamentu Biochemii na Uniwersytecie McGill.

Aby możliwa była wnikliwa analiza mechanizmu konfigurującego zegar biologiczny, badacze zmutowali białko zwane eIF4E występujące w mózgu szczurów laboratoryjnych w taki sposób, aby nie mogło ono zostać poddane fosforyzacji. Jako że wszystkie ssaki charakteryzuje wysoce podobny zegar biologiczny, eksperymenty prowadzone na szczurach dały uczonym pogląd na możliwe schematy funkcjonowania mózgu ludzkiego. 

 Na przekór 

Szczury umieszczono w klatkach wyposażonych w kola do biegania. Analizując ich fazy aktywności, udało się określić cykl dobowy gryzoni.

Zegar biologiczny szczura zmutowanego odpowiadał mniej efektywnie na efekty ekspozycji na światło. Zwierzęta zmodyfikowane przez naukowców nie były w stanie zsynchronizować swoich cykli dobowych i przystosować ich do nietypowych warunków - 10.5 godziny ekspozycji na światło po których następowało 10.5 godziny ciemności. Było to jeden ze schematów naświetlania, którym zastąpiono typowy cykl dwunastogodzinny.  

 "Mimo, że nie potrafimy jeszcze ocenić możliwości zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce to jesteśmy pewni, że wyniki naszego eksperymentu otwierają nowy rozdział w rozważaniach nad cyklem dobowym" twierdzi Ruifeng Cao, adiunkt współpracujący z doktorem Sonenbergiem oraz jeden z autorów artykułu.  

Dla współautora badania, Shimona Amira, profesora Wydziału Psychologii Uniwersytetu Concordia, wyniki pozwolą poprawić metody leczenia pacjentów cierpiących na różnorodne problemy zdrowotne.  Powiedział on:

"Zaburzenia cyklu dobowego nie da się uniknąć, a ono samo może prowadzić do poważnych konsekwencji. Eksperyment pokazuje więc przede wszystkim istotę rzeczonego cyklu w naszym życiu. Powzięliśmy kroki na drodze modyfikacji ludzkiego zegara biologicznego, a co za tym idzie – poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑