Związek wyodrębniony z roślin niszczy komórki rakowe!

Dodaj do ulubionych

Naukowcom udało się wyodrębnić z roślin związek, który niszczy komórki rakowe. Jedz codziennie jedno jabłko i lekarza widuj rzadko. A nie zaszkodzi brokuł lub rzeżucha, które poskromią raka.

Związek i enzym, który występuje naturalnie u roślin z rodziny krzyżowych – kalafiorach, kapustach, brokułach i brukselkach – mogą zapobiec pojawieniu się i rozwojowi niektórych typów nowotworów. Naukowcy, którzy leczyli ludzkie komórki rakowe izotiocyjanianem fenyloetylu (PEITC), zaobserwowali, że ok. 75% komórek rakowych zostało zniszczonych  w ciągu 24 doby po podaniu związku o stężeniu 20 mikromoli.

Co niszczy komórki rakowe

Związek i enzym, które występują naturalnie u roślin z rodziny krzyżowych – kalafiorach, kapustach, brokułach i brukselkach – mogą zapobiec pojawieniu się i rozwojowi niektórych typów nowotworów według prof. Moul Dey z Wydziału Zdrowia i Nauk o Żywieniu, Uniwersytetu Stanowego w Dakocie Południowej. Od 5 lat prof. Dey bada izotiocyjanian fenyloetylu w ramach grantu z Krajowego Instytutu Zdrowia w wys. 875 tys. USD i dzięki wsparciu Eksperymentalnej Stacji Rolniczej Dakoty Południowej.

Związek i enzym pochodzące od roślin z rodziny krzyżowych łączą się w procesie żucia tworząc PEITC, wyjaśnia Dey. Chociaż PEITC to idealny kandydat na suplement diety, badania wykazują, że sam sposób odżywiania wystarczy do osiągnięcia rezultatów przed rakiem.

Role komórek macierzystych raka

Podczas leczenia raka chemioterapią lub naświetlaniem znika guz, natomiast komórki macierzyste raka wciąż mają się dobrze. „Te komórki są często odporne na konwencjonalne terapie” wyjaśnia Dey.

I chociaż stanowią one mniej niż 5%, mogą odbudować raka i migrować naczyniami krwionośnymi prowadząc do przerzutów.

 „Te niewielkie komórki bardzo trudno wykryć w nowotworze” podaje Dey podkreślając, że przez długi okres czasu naukowcy nie mieli pojęcia o ich istnieniu. „To jak szukanie igły w stogu siana”.

 Obiecujące wyniki

Gdy Dey z jej zespołem potraktowali komórki macierzyste raka macicy 20 mikromolowym roztworem PEITC, ok. 75% z nich umarło w ciągu doby.

W innych eksperymentach odkryli, że niższe stężenia PEITC także są skuteczne. Pracując z patologiem weterynaryjnym Davidem Knudsenem Dey z zespołem wykazali, że 10 mikromolowe stężenie PEITC może znacząco zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworów w tkance płucnej myszy.

„Wstępne wyniki pokazały znaczącą różnicę pomiędzy odcinkiem płuc u myszy, którym podawano PEITC a grupą kontrolną” informuje Dey. Jednakże, ostrzega, chociaż myszy stanowią model odzwierciedlający choroby ludzkie, konieczne są dalsze badania, które wykażą czy takie same wyniki można osiągnąć u ludzi.

W oparciu o dane z literatury przedmiotu stężenia PEITC użyte przez Dey i jej zespół – 5 do 15 mikromoli – można dostarczyć do organizmu w postaci odpowiedniej diety bogatej w warzywa z rodziny krzyżowej, w szczególności rzeżuchę.

Prof. Dey ma w planach zbadanie wpływu PEITC na mechanizm oporności, który chroni komórki rakowe przed innymi lekami. „To kolejne trudne zadanie stojące przed nami” dodaje Dey.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑