Czy możemy wierzyć naszym przeczuciom?

Dodaj do ulubionych

Czy możemy wierzyć naszym przeczuciom?

W momencie, gdy jesteś na pierwszej randce lub też spotykasz kogoś nieznajomego, z dużą dozą prawdopodobieństwa zaobserwujesz natychmiastową reakcję organizmu na obecność takiej osoby. Podświadomie czuć będziesz, że relacja może być niezwykle owocna lub też utwierdzisz się w przekonaniu, że z nowo nawiązanej znajomości nie wyniknie nic dobrego. Czy możesz w pełni zaufać swojemu instynktowi? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

 

Nie ulega wątpliwości, że nasze podświadome reakcje mówią nam coś więcej o drugiej osobie oraz wpływają na ich postrzeganie. Nie na wszystkie osoby reagujemy identycznie, a więc podpowiedzi naszego instynktu odegrać mogą niezwykle istotną rolę.  

Nie zawsze należy jednakże w pełni zawierzać pierwszemu odczuciu, jako ze może ono mieć inne przesłanie niż ci się początkowo wydaje. Nie wszystko co wydaje się dobre lub znajome będzie dla ciebie korzystne. Poprzez analogię - nie wszystko co złe lub nieznane musi wiązać się z ryzykiem. Posłużmy się przykładem. W sytuacji, gdy przyzwyczajony jesteś do kontrolowania ludzi, możesz odczuwać pragnienie poznania partnera, który również będzie osobą dominującą. Fakt ten może sprawić, że szybciej odrzucać będziesz osoby okazujące ci ciepło i zrozumienie – takie zachowania mogą bowiem sprawiać, że będziesz czuć się nieswojo. Instynkt powinien stanowić swego rodzaju drogowskaz, jednakże to ty musisz samodzielnie podjąć ostateczną decyzję.  

Aby zrozumieć co pragną przekazać ci twoje przeczucia oraz zdecydować w jaki sposób się do nich odnieść, zacząć musisz od analizy różnic pomiędzy tym co czujesz, a tym co myślisz. Kiedy dokładniej zastanowisz się nad swoimi emocjami, w pełniejszym stopniu zrozumiesz co one oznaczają. Przykładowo, niepokój może oznaczać, że wyczuwasz nieszczerość drugiej osoby lub czujesz się zagrożony; z drugiej jednak strony, emocje takie mogą ci towarzyszyć również w sytuacji, gdy wiążesz ze swoim nowym związkiem silne nadzieje oraz pragniesz zostać pozytywnie zaskoczony tym co przyniesie przyszłość. Ekscytacja może być związana z przekonaniem, że spotkałeś w swoim życiu wyjątkową osobę lub też oznaczać może, że nowy związek wzbudza w tobie niepewność, przez co wszelkie emocje odczuwasz znacznie silniej – zarówno negatywne jak i pozytywne. Jeżeli randka okazała się nudna i niezbyt angażująca, może to oznaczać, że nie pasujecie do siebie. Niekiedy odczuwać możesz jednakże dyskomfort nawet w sytuacji, kiedy druga osoba odnosi się do ciebie bardzo życzliwie i traktuje cię tak dobrze jak tylko potrafi. Analizując swoje emocje, wszystkie te kwestie wziąć musisz pod uwagę.

W przypadku, gdy twoje serce oraz rozum nie zgadzają się ze sobą, analiza jaką przeprowadzasz musi być jeszcze dokładniejsza. Warto zadać sobie następujące pytanie: „Jak należałoby postąpić w takiej sytuacji?”. Odpowiedź jest w tobie i tylko od ciebie zależy czy właściwie ją wykorzystasz. Nawet jeżeli przepełnia cię euforia na myśl o nowym związku, nie powinieneś angażować się w niego całkowicie w sytuacji, gdy druga osoba nadużywa alkoholu czy też – gdy jej hierarchia wartości drastycznie różni się od tej, którą ty wyznajesz. W niektórych przypadkach podjęcie właściwej decyzji może być wysoce problematyczne. Możesz poczuć się zagubiony w sytuacji, gdy poznałeś osobę, która byłaby dla ciebie partnerem wręcz doskonałym, nie ma jednakże między wami swoistej chemii. W takiej sytuacji musisz zadać sobie pytanie czy do siebie nie pasujecie, czy też przyjąłeś postawę defensywną. Może twój ostatni związek okazał się porażką i boisz się ponownie otworzyć przed drugim człowiekiem. Musisz być ze sobą szczery i zadać sobie pytanie jaką decyzję należałoby podjąć.  


O wiele łatwiej jest słuchać swojej intuicji w przypadku, gdy zarówno serce jak i umysł podpowiadają to samo rozwiązanie. Zachowaj jednakże czujność, gdy wystąpi pomiędzy nimi konflikt – musisz w takiej sytuacji dowiedzieć się co go powoduje. Jeżeli masz wątpliwości, nie podążaj całkowicie za przeczuciem, a dokładnie rozważ i przeanalizuj swoje uczucia. Unikniesz dzięki temu wielu problemów i rozczarowań.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑