Czy wypijanie 10 gram alkoholu dziennie to już uzależnienie?

Dodaj do ulubionych

Czy wypijanie 10 gram alkoholu szkodzi: Niejasne zalecenia dotyczące spożywania napojów wyskokowych: ile gram alkoholu powinien mieć standardowy drink? 

Kontrowersje towarzyszące wprowadzeniu w Wielkiej Brytanii nowych wytycznych odnośnie bezpiecznego spożywania alkoholu pokazały jak różne mogą być opinie dotyczące tak wydawałoby się błahej kwestii wśród mieszkańców jednego kraju. Dodatkowo okazało się, że niemalże każdy kraj ma swój własny pogląd na definicję „standardowego drinka.”

Już wiele lat temu naukowcy udowodnili, iż nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia. Jak jednak określić jaka dawka napojów wyskokowych może negatywnie wpłynąć na nasz organizm? Jak wynika z informacji podanych w raporcie opublikowanym 13 kwietnia na łamach magazynu naukowego Addiction, odpowiedź na to pytanie w znacznej mierze zależy od kraju o jakim mówimy. 

Naukowcy przyjrzeli się normom obowiązującym w 75 krajach, w których wprowadzono wytyczne dotyczące bezpiecznego spożycia alkoholu oraz określono definicję “standardowego drinka”. Jedynie w 37 z nich (poniżej 50 % grupy badanej) rozporządzenia takie są przestrzegane, natomiast przyjęte definicje dopuszczalnej dawki alkoholu nieszkodliwej dla organizmu znacznie się od siebie różnią.  

Wielkość standardowego drinka waha się, w zależności od kraju, od stosunkowo niewielkiej (8 gram w Islandii oraz Wielkiej Brytanii) do bardzo wysokiej (20 gram w Austrii). Drink zawierający 8 gram alkoholu to równowartość 250 ml czteroprocentowego piwa, 76 ml trzynastoprocentowego wina, lub też 25 ml czterdziestoprocentowego trunku.

 W krajach najbardziej konserwatywnych jeżeli chodzi o spożycie alkoholu, dawka bezpieczna wynosi nie więcej niż 10 g czystego etanolu przyjmowanego dziennie w przypadku kobiet oraz 20 g dla mężczyzn.  

Chciałbyś wypić więcej? W Chile możesz spożyć możesz aż 56 gram alkoholu dziennie. Taka dawka w dalszym ciągu uznawana jest w rzeczonym kraju za bezpieczną. 

Masz nie lada powód do świętowania? W Australii, Kanadzie, Danii, Francji, Nowej Zelandii, Polsce, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Fidżi prawo dopuszcza spożycie większej ilości alkoholu w ściśle określonych okolicznościach.  

Masz już dość podwójnych standardów? W Australii, Portugalii, Afryce Południowej oraz na Grenadzie, wytyczne dotyczące spożycia alkoholu są identyczne dla kobiet i mężczyzn. Nowo opracowane zalecenia stawiają Wielką Brytanię w jednym szeregu z nadmienionymi krajami.  

Jak powiedział jeden z autorów badania, Keith Humphreys: "Jeżeli uważasz, że w twoim miejscu zamieszkania powinno się przyjąć inną definicję standardowego drinka oraz odmienne wytyczne dotyczące bezpiecznego spożywania alkoholu – zapewne przedstawiciele któregoś z krajów odmiennych zgodzą się z twoją opinią."

 

Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła definicję standardowego drinka jako równowartość 10 gram czystego etanolu. Zarówno kobietom jak i mężczyznom odradza się spożywanie powyżej dwóch standardowych drinków dziennie. Mimo, powyższa definicja jest tą najczęściej przywoływaną, ponad 50 % krajów, w których obowiązują wytyczne dotyczące bezpiecznego spożywania alkoholu się do niej nie stosuje.

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑