Depresja objawy - Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Dodaj do ulubionych

Depresja jest chorobą psychiczną, która powoduje trwałe obniżenie nastroju oraz poczucie rozpaczy. Na depresję cierpi miliony osób na całym. Choroba ta dotyka dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Każdy z nas doświadcza okresów smutku, jednak jeśli te odczucia trwają dłużej niż kilka tygodni lub zakłócają normalne funkcjonowanie może to świadczyć, że cierpimy na depresję. Depresja to splot objawów, które mogą trwać miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet kilka lat.

Depresja Objawy - Rodzaje zaburzeń depresyjnych

Istnieją trzy główne rodzaje zaburzeń depresyjnych:

Depresja duża - Charakterystyka/Objawy :

Depresja duża jest kombinacją objawów które zaburzają zdolność do pracy, spania, jedzenia i cieszenia się z przyjemnych czynności Te obezwładniające epizody depresji pojawić się mogą raz, dwa, lub do kilku razy w ciągu życia

Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości) – Charakterystyka / Objawy :

Dystymia depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 2-5% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne. Zdarza się, że ludzie chorzy na dystymię również mogą doświadczać ciężkich epizodów depresyjnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa (maniakalno-depresja) - Charakterystyka / Objawy :

Choroba afektywna dwybiegunowa (maniakalno - depresyjna )  to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które wpływa na samopoczucie oraz zachowanie osoby chorej. Charakterystyczne są wahania nastrojów – od depresyjnych upadków, aż po maniakalne euforie.

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji nie zawsze są znane - badania potwierdzają, że może być ona również dziedziczna. Często wahania nastroju, na który wpływ mają substancje chemiczne w mózgu, może decydować o rozwoju choroby. Ludzie którzy mają niską samoocenę, widzą siebie w złym świetle, nie potrafią poradzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego częściej doświadczają depresji. Trauma z powodu straty bliskiej osoby, przewlekła choroba, trudność w relacja międzyludzkich lub nagłe, niepożądane zmiany to czynniki które mogą wywołać chorobę. Najczęstsze objawy depresji: - smutek, niemoc - utrata przyjemności lub zainteresowania w życiu codziennym - problemy ze snem w tym kłopoty z zasypianiem, częste lub wczesne budzenie się zbyt długi czas snu - zmiana nawyków żywieniowych - pesymistyczne nastawienie i zamartwianie się - poczucie winy, bezradności lub bezwartościowości - trudności z koncentracją - zmęczenie i utrata wagi - zwolnienie tępa życia lub znaczne pobudzenie - nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze realizowane bądź nie

 

Diagnoza

Wykazano że depresja może towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak: choroby serca, rak, cukrzyca, niedożywienie czy inne zaburzenia psychiczne. W leczeniu zaburzeń lękowych najważniej jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia niezbędnego do odzyskania zdrowia.

Leczenie

Leczenie depresji może obejmować: przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych, psychoterapię, terapię rodzinną, terapię elektrowstrząsową (ECT) lub kombinację tych środków. 2/3 osób z dużą depresją nie szuka odpowiedniego leczenia, mimo że 80% procent chorych, którzy zgłaszają się do lekarza i podejmuje leczenie, odczuwa wyraźną poprawę w ciągu kilku pierwszych tygodni. Bez leczenia objawy mogą utrzymywać się nawet latami. Kontynuacja leczenia może zapobiec objawom klinicznym.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑