Efekt Julii: Dlaczego twoja mama i siostra nie lubią Twojego chłopaka?

Dodaj do ulubionych

Efekt Julii: Znamy prawdziwy powód, dla którego twoja mama i siostra nie przepadają za twoim niewyobrażalnie przystojnym chłopakiem  

Dlaczego po wyborze odpowiadającego nam partnera jesteśmy za to następnie krytykowani przez rodziców? Wedle jednego z profesorów, jest to kwestia genetyki.  

Dlaczego po wyborze odpowiadającego nam partnera jesteśmy krytykowani przez własnych rodziców? Profesor Leif Edward Ottesen Kennair oraz profesor zwyczajny, Robert Biegler z wydziału psychologii Nowierskiego Uniwersytetu Nauk Ścisłych i Technologii, uważają że jest to kwestia predyspozycji genetycznych.  

"Zauważamy wtedy konflikt interesów pomiędzy matką i córką" mówi Biegler.

Czym jest "efekt" Julii?

Badacze byli świadomi występowania takiego fenomenu, jako że to właśnie oni podjęli się wstępnego zbadania go kilka lat wcześniej. Opisywany konflikt określili oni mianem „efektu Julii”, obrazujący nieporozumienie pomiędzy Julią a jej matką w jednym z dramatów Szekspira.  

Dlaczego Matka Julii nie znosiła Romea

Jej rodzicielka wolała, aby poślubiła ona Parysa, mężczyznę pochodzącego z dobrego domu. Córka jednak zakochała się w członku znienawidzonego przez matkę rodu.  

Identyczny konflikt interesów występuje pomiędzy siostrami. 

Siostra również wolałaby, abyś wybrała statecznego młodzieńca.  

Jest to historia stara jak świat. Ileż to razy córka przyprowadza do domu przystojnego chłopaka i oświadcza, że jest on miłością jej życia.

Matka wolałaby jednak, aby zapoznała ona obiecującego, ambitnego młodzieńca lub też bogatego mężczyznę z dobrej rodziny.  

Jak się jednakże okazuje, siostry najczęściej popierają wybór matki i również doradzają statecznego, niejednokrotnie nudnego partnera. A wszystko to mimo faktu, że wszystkie one również nie kryją zainteresowania przystojnym mężczyzną. 

Cały ten konflikt sprowadza się do kwestii genetycznych oraz czystej matematyki. 

"Wybierając partnerów dla siebie, kobiety kierują się wyglądem, jako że dowodzi on zadowalającego stanu zdrowia oraz możliwości przekazania zdrowych genów potomstwu. U partnerów swoich sióstr poszukują one jednakże cech, które byłyby korzystne dla całej rodziny." twierdzą naukowcy. "Spostrzeżenia te pokrywają się z wynikami naszego wcześniejszego badania, w ramach którego porównaliśmy wybory dokonywane przez matki i córki "

Tym razem badaniu poddano siostry.

Najnowsze badanie przeprowadzono wśród studentek oraz ich sióstr.  

Uczestniczki poproszono o ocenienie trafności 133. cech, którymi opisałyby perfekcyjnego partnera, zarówno dla siebie jak i dla swoich sióstr. Podobne badanie przeprowadzono kilka lat wcześniej na matkach i córkach.

"W większości przypadków, kobiety wybierają podobne cechy swojego wymarzonego partnera oraz wybranka siostry. Aspekty takie jak wierność, lojalność, szczerość, czy rzetelność oceniano najwyżej. " powiedział Biegler.

Niemniej jednak, zauważono również różnice w wyborze pozostałych cech. "Kobiety uznawały, że wyrozumiałość, empatia, odpowiedzialność, pomocność oraz dobroć są istotniejsze dla partnerów ich sióstr niż dla ich własnych towarzyszy życia" przyznał Biegler.

Panie uznały, że im samym potrzebny jest partner szczery, zabawny, czarujący oraz satysfakcjonujący seksualnie.  

Partner członka rodziny musi przynosić korzyści całej familii.  

Dlaczego tak się dzieje? Powód tego faktu jest bardzo prosty. Większą wagę przykładamy do swoich dzieci niż do potomstwa siostry. Przekazywanie własnych genów jest kwestią najistotniejszą.  

"Idealny partner twojej siostry czy córki nie może zmniejszać szans przekazania dalej twoich własnych genów. Powinno być dokładnie odwrotnie. Niekiedy kobiety satysfakcjonuje sytuacja, w której siostra lub córka osiąga spore korzyści wybierając określonego partnera i jest w stanie lepiej ulokować własne geny." stwierdził Biegler.

Eksperci podkreślają jednakże, korzyści jakie ze związku wynieść może twoja siostra rzadko przeważą osobiste ryzyko poniesienia strat. Oczywistym jest, że pragniemy mieć możliwie najwyższą przewagę genetyczną nad członkami rodziny.  

Istotną rolę odgrywają także majątek i status społeczny. Nie chcesz przecież wydawać pieniędzy lub innych zasobów na wychowywanie dzieci twojej siostry czy córki, chyba że może ci to przynieść istotne korzyści. Wolałabyś wydać własne zasoby na poprawę statusu dzieci lub też dochowanie się większej ilości potomstwa zdolnego do rozpłodu.  

"Kobiety wolą, by ich córki i siostry wybierały partnerów, którzy wychowają dzieci i wnuki, jednocześnie nie będąc ciężarem dla całej rodziny" przyznał Kennair.

Oznacza to też, że mężczyzna powinien być wiarygodny, troszczyć się o swoje dzieci, mieć dobrą pracę oraz wysoki status społeczny. 

Dlaczego więc tak bardzo pragniemy wieść życie przy boku przystojniaka?

"Faktem pozostaje, że najistotniejsze jest przekazywanie genów. Wiele kobiet pragnie wydać na świat atrakcyjne dzieci, które to z cała pewnością znajdą swoich partnerów. Muszą one charakteryzować się dobrym wyglądem, aby zwiększyć szansę przekazania genów kolejnym pokoleniom" mówi Kennair.

Dlatego właśnie elegancki przystojniak wydaje się nam ciekawszy niż spokojny naukowiec, szczególnie jeżeli mamy go wybrać na własnego partnera życiowego.  

"Zdrowy, przystojny mężczyzna charakteryzuje się zadowalającym stanem zdrowia, jest atrakcyjny dla innych i przekaże dobre geny swoim dzieciom" 

Fakt ten może także sprawić, że twoje dzieci będą atrakcyjniejsze, niż gdybyś wybrała mola książkowego. Dobrze byłoby mieć kogoś statecznego, o wiele większym zainteresowaniem obdarzamy jednakże osoby atrakcyjne.  

Wpływ zewnętrzny

Nie wiadomo jednak, czy faktycznie uda ci się wybrać taką osobę. Twoja siostra i matka mogą próbować wpłynąć na ciebie i starać się, abyś wybrała innego partnera niż ten, który tak bardzo ci się podoba. Sytuacja taka ma miejsce również w naszym społeczeństwie, w którym uważamy że to my wybieramy partnera samodzielnie.  

Rad siostry i matki możesz oczywiście nie posłuchać. Wiele zależy od sytuacji materialnej. Może się także okazać, że rodzina przestanie wspierać cię w sytuacji, gdy wybierzesz osobę, na której naprawdę ci zależy.  

Moralność nie gra tu roli

Kennair i Biegler twierdzą, że poruszane przez nich zagadnienia nie są warunkowane moralnością a zorientowane są wyłącznie na maksymalizację możliwości przekazania własnych genów.  

"Osoby, które na przestrzeni wieków zachowywały się niezgodnie z wytycznymi społecznymi nie otrzymały możliwości dalszego przekazywania genów. Spowodowało to z kolei uszczuplenie ogólnej puli genowej" uważa Kennair.

Ukryty mechanizm

Zapewne uważasz, że najlepszym wyborem jest dla ciebie przystojny mężczyzna o zadowalającym statusie społecznym.  

Nie jest jednak możliwy wybór osoby, która zapewni ci absolutnie wszystko. Perfekcyjny mężczyzna może woleć twoją siostrę…lub twoją matkę. Może to dlatego nie pozwolą ci one wybrać przystojniaka, w którego jesteś tak wpatrzona.  

Możliwe także, że siostra chciałaby abyś wybrała innego partnera, aby zwiększyć swoje szanse na nawiązanie znajomości z przystojniakiem. Może ona nawet podświadomie próbować ukraść ci twojego mężczyznę. 

Podobne mechanizmy ujawniać się mogą także u twojej matki, nawet mimo jej zawansowanego wieku. Pozostają one często ukryte przez dziesięciolecia.  

Opisywane mechanizmy nie są może do końca moralne, jednakże to właśnie one zapewniają ciągłość gatunku. 

Ich działania możesz nie być w pełni świadomy. Nie jest także tajemnicą, że twoja siostra i matka również poszukują lub poszukiwały dla siebie najlepszego możliwego partnera.  

Podobne, a tak bardzo różne

Co ciekawe, postawiona hipoteza okazała się słuszna nawet w egalitarnym społeczeństwie norweskim, gdzie kobiety są często finansowo niezależne i same wybierają sobie partnerów.  

W czasach obecnych, przeciętna Norweżka jest często w stanie zapewnić byt sobie i swoim dzieciom. Poszukuje ona jednak w partnerze cech identycznych do aspektów, na które zwracają uwagę panie w krajach, w których to rodziny wybierają potomkom ich partnerów. 

W większości kultur to matka wybiera córce partnera. Wedle hipotezy naukowców im większy wpływ rodziców na wybór partnera, tym silniejszy konflikt pomiędzy siostrami.  

"Jeżeli nie możesz wygrać sporu z matką, możliwe że konflikt przeniesiesz także na siostrę." stwierdził Biegler.

Właśnie dlatego dla kobiet istotniejsze jest że to ich wnuk, nie ich kuzyn, przekazuje swoje geny kolejnym pokoleniom. 

Kwestia ta nie jest w żaden sposób skorelowana ze śmiertelnością populacji. Jest to po prostu czysta matematyka. W badaniu analizowano jednakże wyłącznie związki monogamiczne.  

W przypadku norweskich kobiet, niezwykle istotna była opiekuńczość oraz pewność, że partner nie odejdzie zostawiając żonę samą z dziećmi. Ryzyko takie znacznie zmniejszałoby bowiem szansę na dalszą transmisję genów. 

"Jak wynika z naszych badań, Norweżki są bardziej zainteresowane atrakcyjnymi mężczyznami, niż ustatkowanymi intelektualistami. Podobne zachowania prezentowały poprzednie pokolenia, co pozwoliło im odnieść genetyczny sukces. " podsumowują naukowcy. 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑