Innowacyjna metoda opracowana przez naukowców pozwala  wykrywać autyzm u dzieci  

Dodaj do ulubionych

Innowacyjna metoda opracowana przez naukowców pozwala  wykrywać autyzm u dzieci  

Specyfika produktów przemiany metabolicznej dzieci cierpiących na autyzm ułatwia i przyspiesza diagnozowanie choroby  

Naukowcom udało się opracować innowacyjną, wysoce dokładną metodę analizy metabolitów, która to pozwala określić czy u badanego dziecka występują symptomy autyzmu. Wyniki swoich badań eksperci opublikowali w magazynie  PLOS Computational Biology.

Z autyzmem zmaga się około 1,5 procenta dzieci na świecie. Naukowcom w dalszym ciągu nie udało się dokładnie określić przyczyn jego występowania. Warto także nadmienić, że właściwe zdiagnozowanie choroby wymaga ścisłej współpracy pomiędzy doktorami specjalizującymi się w różnych dziecinach medycyny. Wcześniejsze testy kliniczne wykazały występowanie zmian metabolicznych pozwalających zidentyfikować dzieci cierpiące na autyzm. Niemniej jednak, dla ekspertów sporym wyznaniem było przełożenie tych obserwacji na grunt praktyczny i opracowanie nowych, skuteczniejszych narzędzi diagnostycznych.  

Dzięki prowadzonym eksperymentom, Juergenowi Hahnowi, Danielowi Howsmonowi oraz ich współpracownikom z Politechniki Rensselaer w Nowym Jorku udało się opracować efektywną metodę diagnozowania autyzmu poprzez analizę stężenia określonych substancji w pobranych próbkach krwi. Są one wytwarzane podczas różnorodnych procesów metabolicznych, z których najistotniejszymi są absorpcja przez organizm folatów jednowęglowych (FOCM) oraz tworzenie połączeń trans-siarkowych (TS).

Naukowcy do badań wykorzystali próbki krwi pobrane od 83 dzieci z autyzmem oraz 76 niecierpiących na zmiany neurologiczne w wieku od 3 do 10 lat będących pacjentami Szpitala Dziecięcego w Arkansas. Dzięki wykorzystaniu metod modelowania zaawansowanego oraz narzędzi analizy statystycznej, eksperci byli w stanie dokonać prawidłowej klasyfikacji 97.6 procenta dzieci z autyzmem oraz 96.1 maluchów niezmagających się z tym problemem zdrowotnym.  

 

"Metoda zaprezentowana w naszej pracy jest iście niezwykła, jako że pozwala ona z wysoką dokładnością zidentyfikować daną osobę jako zmagającą się z autyzmem lub neurologicznie zdrową." stwierdził główny autor badania, Juergen Hahn. "Nie wydaje nam się, aby istniała jakakolwiek inna metoda umożliwiająca tego typu klasyfikację, a już na pewno – nie z tak dużą dokładnością."

 

Hahn poinformował także, że konieczne jest przeprowadzenie badań uzupełniających, aby możliwe było potwierdzenie uzyskanych wyników. Zespół ekspertów planuje także ustalić metody leczenia pozwalające na zmianę stężenia produktów metabolicznych procesów FOCM oraz TS jak też sprawdzić pozwolą one na osłabienie symptomów autyzmu.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑