Osoby o niebieskich oczach częściej uzależniają się od alkoholu.

Dodaj do ulubionych

Osoby o niebieskich oczach mogą z większym prawdopodobieństwem popaść w alkoholizm według unikatowego badania przeprowadzonego przez specjalistów z genetyki na Uniwersytecie Vermont

Praca pod kierownictwem Arvis Sulovari, doktoranta w obszarze nauk biologicznych o komórkach i cząsteczkach, oraz Dawei Li, prof. Mikrobiologii i Genetyki Molekularnej, jako pierwsza powiązała kolor oczu z uzależnieniem od alkoholu. Wyniki badania przedstawione w lipcowym wydaniu the American Journal of Medical Genetics: Neuropsychiatric Genetics (Part B) wskazują na odnalezienie związku odnoszącego się nie tylko do alkoholizmu, ale także chorób psychicznych.

 „To intrygująca możliwość – kolor oczu może być użyteczny w klinice diagnozowania alkoholizmu” informuje Sulovari.

Autorzy badania odkryli, że Amerykanie o pochodzeniu europejskim o jasnym kolorze oczu, w tym zielonym, szarym i brązowym w środku tęczówki, częściej zapadali na alkoholizm niż brązowoocy; najwyższy odsetek zaobserwowano u osób z niebieskimi oczami. Badanie nakreśla genetyczne składowe, które określają kolor oczu i pokazuje, że są one zlokalizowane w tym samym chromosomie, co geny powiązane z nadużywaniem alkoholu.

Jednakże Li podkreśla, że nadal wiele aspektów pozostaje nieznanych i potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Li zajmujący się genetyką psychiatryczną od dekady przeszedł do Uniwersytetu w Vermont w 2012. W tym czasie pracował z lekarzami i naukowcami z północno-wschodniego regionu w celu stworzenia klinicznej i genetycznej bazy danych ponad 10 tys. osób, głównie Afroamerykanów i Amerykanów pochodzenia europejskiego, u których zdiagnozowano min. jedną chorobę psychiczną. Wiele z nich chorowało na więcej niż jedno schorzenie, w tym depresję, schizofrenię i chorobę dwubiegunową, a także uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.

 „Te choroby są skomplikowane i złożone” podkreśla. „Zaangażowanych jest w nie wiele genów, których znaczna część jest uruchamiana przez czynniki środowiskowe”.

Z utworzonej bazy danych Li i Sulovari uzyskali informacje o pacjentach-alkoholikach o korzeniach europejskich, łącznie 1263 osób. Po zaobserwowaniu przez Sulovariego zależności względem koloru oczu, naukowcy powtórzyli analizę 3 razy reorganizując grupy uczestników, aby porównać ich pod kątem wieku, płci i różnych cech/czynników etnicznych czy geograficznych, np.: pochodzenie z południowej czy północnej części starego kontynentu.

Następnie Li planuje pogłębione badania w obszarze związku pomiędzy czynnikami kulturowymi i genetycznymi kontynuując wytyczone sobie zadanie odnalezienia mechanizmów występowania chorób psychicznych. Wszystkie geny zidentyfikowane w ciągu ostatnich 20 lat „objaśniają jedynie mały procent obszaru genetycznego, który zasugerowano” wyjaśnia. „Wiele kwestii nadal pozostanie nieznanych”.

 Li właśnie złożył wniosek o grant, aby kontynuować badania nad brakującymi genami i pracuje nad kolejną propozycją pozyskania środków na dalsze badania nad bazą danych pacjentów. Jego wspólna praca z Sulovari ni okazała się drogą usłaną różami, powtarza.

„Najbardziej fascynującym dla mnie aspektem okazało się badanie powiązań pomiędzy statystyką, informatyką i biologią” podaje Sulovari. „To ogromna szansa na badania genomiki w kontekście złożonych chorób ludzkich”.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑