W jaki sposób mikrobiom związany jest z chorobami psychicznymi oraz jak wpływa na ich leczenie?

Dodaj do ulubionych

W jaki sposób mikrobiom związany jest z chorobami psychicznymi oraz jak wpływa na ich leczenie?

Wszyscy doświadczamy problemów żołądkowych, szczególnie w okresach charakteryzujących się dużą intensywnością stresu. Naukowcy uważają, że występuje istotna korelacja pomiędzy strukturą mikrobiomu jelitowego a naszym nastrojem. Stała się ona głównym tematem serii prezentacji przedstawionych podczas niedawnego zgromadzenia przedstawicieli Amerykańskiego Uniwersytetu Neuropsychofarmakologii  

Jak zauważył doktor Vicki Ellingrod – moderator spotkania , "obecne badania prowadzone zarówno na zwierzętach jak i na ludziach wskazują na występowanie powiązania pomiędzy mikrobiomem jelitowym a wahaniami nastroju oraz występowaniem stanów niepokoju. Uważamy także, że problemy psychiczne leczyć można poprzez podawanie leków bezpośrednio wpływających na strukturę mikrobiomu."

 

Nadmieniona korelacja zaprezentowana została na przykładzie zmiany różnorodności mikroorganizmów żyjących w układzie trawiennym szczurów, które to doświadczały chronicznego stresu przez okres 7 tygodni. Zauważono, że nie tylko ilość mikroorganizmów uległa zmniejszeniu - u szczurów zauważono także brak zadowolenia z wykonywanych czynności. Co więcej, po transplantacji mikroorganizmów pochodzących z jelit badano szczurów kontrolnej grupie zwierząt tego gatunku, również u nich zauważono zmiany schematów zachowania po okresie około 5 dni. Wskazuje to, że mikrobiom może w znacznym stopniu wpływać na zachowanie.  

 

Prawdopodobieństwo leczenia chorób psychicznych przeanalizowano na drodze rozlicznych badań na ludziach. Wykazały one, że stan mikrobiomu ulega pogorszeniu u pacjentów cierpiących na depresję oraz zaburzenia dwubiegunowe. Zmiany te związane były ze zwiększonym poziomem niepokoju, trudnościami z zasypianiem oraz pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia. Odnosząc się do zidentyfikowanych problemów u respondentów cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe, doktor Simon Evans stwierdził, że "zgromadzone dane potwierdzają hipotezę mówiącą, iż leczenie zaburzeń psychicznych nowoczesnymi metodami można oprzeć w znacznym stopniu na zastosowaniu leków wpływających na strukturę mikrobiomu ."

 

Rolę podawanych leków przeanalizowano w dwóch ostatnich prezentacjach zaprezentowanych na zgromadzeniu. Badając respondentów w ramach eksperymentu długoterminowego, doktor Chadi Calarge był w stanie określić zmiany mikrobiomu jelitowego u osób cierpiących na depresję oraz ustalić czy przyjmowały one leki antydepresyjne. Podawanie badanym antydepresantów wiązało się z przyspieszoną produkcją indoli, co z kolei wskazywało na zmiany różnorodności bakterii produkujących tryptofanazę. Dowiedziono także występowania zjawiska zwiększonej przenikalności jelitowej, która to powodować może niekontrolowane przemieszczanie się bakterii u osób cierpiących na depresję.

Naukowcy poinformowali również, że zmiany w sposobie przetwarzania energii przez organizm są jednym z głównych skutków ubocznych zażywania nietypowych leków antypsychotycznych (AAP). W prezentacji będącej zwieńczeniem zgromadzenia, doktor Stephanie Flowers wykazała, że u kobiet cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe i leczonych przy pomocy AAP, ograniczenie różnorodności mikrobiomu było bardziej zauważalne niż w przypadku pań przyjmujących typowo stosowane leki. Pokazuje to, że kondycja naszego mikrobiomu może zwiększyć lub ograniczyć ryzyko występowania skutków ubocznych stosowanych medykamentów.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑