Badania nad komórkami ludzkimi pokazują, że grypa częściej atakuje mężczyzn niż kobiety

Dodaj do ulubionych

Kobiet nie powinno się uznawać za słabszą płeć: badania dowodzą, że estrogen skutecznie chroni je przed grypą. Badania nad komórkami ludzkimi pokazują, że grypa częściej atakuje mężczyzn niż kobiety

Jak wynika z najnowszych badań, żeński hormon – estrogen, charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi i zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę.   

Naukowcy odkryli, że zarówno estrogen jak i związek raloksyfenu oraz bisfenolu A zmniejszają szybkość replikacji wirusa grypy w komórkach jamy nosowej u kobiet.  

Wirusy infekują organizm i wywołują choroby przedostając się do komórek nosiciela. Po zainfekowaniu komórki, wirus może następnie rozprzestrzenić się w całym ciele lub nawet przenosić się na innych ludzi. Stopień replikacji wirusa określa jego zakaźność. Jak mówi doktor Sabra Klein z Uniwersytetu Johna Hopkinsa i główna autorka badania, wolniejsza replikacja wirusa oznacza, że w organizmie osoby zarażonej wystąpi mniej symptomów chorobowych, niższe będzie także ryzyko zarażenia chorobą innych osób.  

Celem określenia stopnia, w jakim estrogen wpływa na możliwości replikacji wirusa grypy, zespół naukowców pobrał od badanych obydwu płci komórki z jamy nosowej. To właśnie ona najczęściej atakowana jest przez ten właśnie wirus. Następnie eksperci wystawili komórki zarażone wirusem na działanie estrogenu, bisfenolu A oraz selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM), które to działają podobnie jak estrogen i wykorzystywane są w terapii hormonalnej.

Naukowcy dowiedli, że estrogen, SERM oraz bisfenol A zmniejszają szybkość replikacji wirusa grypy w komórkach jamy nosowej kobiet. Zauważyli oni także, że procesy przeciwwirusowe inicjowane są przez  receptor estrogenowy beta. Receptory są strukturami proteinowymi i stymulują komórki do działania.  

Jak mówi Klein, "Podobne badania dotyczące analizowanej kwestii dowiodły, że estrogen chroni także przed wirusem HIV, ebolą oraz zapaleniem wątroby. Nasz eksperyment ma jednakże charakter dwupłaszczyznowy, co czyni go wysoce nietypowym. Po pierwsze, badanie przeprowadzono wykorzystując komórki macierzyste pobrane bezpośrednio od pacjentów, co pozwoliło na obserwację korelacji pomiędzy poziomem estrogenu a płcią badanych. Po drugie, jest to pierwszy test, w ramach którego zidentyfikowano receptory estrogenowe odpowiedzialne za przeciwwirusowe działanie estrogenu. Pozwoliło nam to lepiej zrozumieć mechanizm działania badanego hormonu."

 

Rezultaty badania pokrywają się z wynikami eksperymentów prowadzonych na zwierzętach, które to wykazały ochronne właściwość estrogenu. "Z uwagi na fakt, iż ilość estrogenu u kobiet przed menopauzą ulegać może zmianie, trudno jest jednoznacznie oszacować korzystny poziom tego hormonu u ogółu populacji" zauważyła Klein. "Niemniej jednak, kobiety stosujące środki antykoncepcyjne, jak też kobiety po menopauzie poddawane terapii hormonalnej mogą być w mniejszym stopniu narażone na zarażenie grypą. Jak się okazuje, estrogen stosowany celem leczenia niepłodności i łagodzenia skutków menopauzy może także skutecznie chronić przed wirusami."

Artykuł "Pochodne estrogenu spowalniające replikację wirusa grypy w macierzystych komórkach nosowych u kobiet " opublikowano w magazynie American Journal of Physiology -- Lung Cellular and Molecular Physiology.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑