Mity o antykoncepcji

Dodaj do ulubionych

Przygotowalismy dla Ciebie 5 popularnych mitów o antykoncepcji

O antykoncepcji mówi się dosyć często – w mediach obejrzeć można reklamy odpowiednich środków, wiele informacji o skutecznym zabezpieczaniu się przed niechcianą ciążą znajdziemy też w Internecie. Nawet jednak mimo tak dużej dostępności informacji, ponad połowa Australijek przyznaje, że przynajmniej jedno z dzieci, które wydały na świat było nieplanowane. Fakt ten jest co najmniej zastanawiający.  

Zwróciliśmy się z prośbą do Międzynarodowego Doradcy Klinicznego, Donalda Michelsona, prosząc go aby odniósł się on do choć niektórych mitów dotyczących antykoncepcji. Rozmowa z nim bardzo wiele nas nauczyła.

Mity o antykoncepcji 

 Mit 1: W ciążę nie można zajść podczas laktacji

Fakt: 

Oczywiście że można! Mimo, że kobieta jest wtedy mniej płodna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie karmienia piersią zaszła w ciążę po raz kolejny. 

Niektóre kobiety po ciąży przez wiele miesięcy nie miesiączkują. W ich ciele na długi czas przed pierwszym okresie znajdować się może jednak gotowe do zapłodnienia jajeczko. Możesz więc nawet nie wiedzieć o owulacji, która to może mieć miejsce nawet na dwa tygodnie przed pierwszą menstruacją.   

“Aby uniknąć ryzyka kolejnego zapłodnienia, warto zasięgnąć porady lekarskiej odnośnie środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla kobiet karmiących piersią” zaleca Michelson.

Historia z życia wzięta:

“Moje dzieci przyszły na świat w przeciągu niespełna roku. O drugiej ciąży nie wiedziałam aż do szóstego miesiąca, kiedy to poczułam kopnięcie w brzuszku. Założyłam, że karmienie piersią zapobiega owulacji. Moją hipotezę potwierdziło wiele osób. Byłam zaskoczona, że ponownie jestem w ciąży, jako że dopiero co wydałam na świat swoje pierwsze maleństwo. Mogę też śmiało powiedzieć, że po jego narodzinach nie współżyliśmy z mężem zbyt często”

Evie (42 l.) mama Caren (3 l.) oraz Elli (niemalże 3 l.)

 

Mit 2: W ciążę nie można zajść podczas okresu

Fakt:

Jeżeli współżyjesz bez zabezpieczenia podczas okresu, w dalszym ciągu możesz zajść w ciążę. Niejednokrotnie owulacja ma miejsce zaraz po miesiączkowaniu. Warto wiedzieć także, że przeżywalność spermy to nawet pięć do sześciu dni po stosunku.  

Najlepszym sposobem uniknięcia nieplanowanej ciąży jest regularne stosowanie zabezpieczenia podczas współżycia.  

 Historia z życia wzięta:

“Wszystkie moje dzieci przyszły na świat kiedy byłam na studiach. Każde z nich było planowane, jako że uprawiałam seks w okresie płodnym. Zakładałam więc, że współżycie w okresach niepłodnych oznacza, że nie zajdę ponownie w ciążę. Uważałam, że znam moje ciało lepiej niż ktokolwiek inny…kiedy jednak na świat przyszło moje czwarte dziecko, okazało się że tak nie jest. Moja najmłodsza córeczka poczęta została w czwartym dniu okresu!” 

Jillian (39 l.), matka dzieci w wieku 12, 10 i 7 lat oraz 11 miesięcy

 

Mit  Nie należy brać “pigułek” podczas laktacji  

Fakt:

Podczas karmienia piersią zaleca się unikanie tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progesteron, jako że mogą one ograniczyć ilość produkowanego przez gruczoły mleka.

W dalszym ciągu przyjmować można jednakże środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie niewielkie ilości progesteronu. Należy jednak pamiętać, aby stosować je codziennie o tej samej porze – nawet trzygodzinny poślizg może zauważalnie zmniejszyć efektywność stosowanej antykoncepcji.  

Historia z życia wzięta:

“Brałam pigułki z niewielką ilością hormonów podczas laktacji, jednak całkowicie zapomniałam, że nie działają ona tak jak tradycyjne środki antykoncepcyjne. Brałam je po dwie dziennie, co 12 godzin, a niekiedy zapominałam o nich całkowicie. Riley, braciszka naszej 18-miesięcnej córeczki Jo-Jo powitaliśmy na świecie o wiele wcześniej niż wstępnie planowaliśmy.”

Trina (29 l.), matka dwójki dzieci w wieku 2 lat oraz 6 miesięcy.  

 

Mit 4: "Partner nie doszedł we mnie, więc nie mogę zajść w ciążę"

Fakt:

Nie jest to stwierdzenie słuszne. Sperma obecna jest także w preejakulacie – przezroczystej cieczy, która wydobywa się z penisa przed ejakulacją właściwą.

Historia z życia wzięta:

“Pierwsza ciąża kosztowała mnie wiele zdrowia, natomiast współżycie sprawiało mi ogrom bólu. W momencie, gdy nasze pierwsze dziecko miało sześć miesięcy, spróbowaliśmy zbliżyć się do siebie ponownie, jednakże w dalszym ciągu odczuwałam silny dyskomfort. Po dziewięciu miesiącach na świat przyszły BLIŹNIACZKI! Co jeszcze ciekawsze, mój partner zarzeka się, że nie doszedł we mnie.”

Antoinette (40 l.), mama Robbie (11 l.) oraz bliźniaczek Grace i Lachlan (9 l.)

 

Mit 5: "Nie mamy szans na dziecko!"

Fakt:

Oczywiście że macie! Potwierdzeniem niech będą dane, które na pewno zainteresują osoby obawiające się, że nie mogą mieć dzieci – 17 procent kobiet niestosujących zabezpieczenia podczas stosunku prowadzącego nieplanowanej ciąży uważało, że są one bezpłodne lub też nie mogą zajść w ciążę. 

 “Zachowajmy czujność! Aby począć dziecko wystarczy jeden stosunek bez zabezpieczenia!” mówi Michelson “W takiej sytuacji nie mają już znaczenia nasze obawy dotyczące bezpłodności.”

 Historia z życia wzięta:

“Zdiagnozowano u mnie zespół wielotorbielowatych jajników. Przez trzy lata z partnerem staraliśmy się o dziecko. Moje pierwsze dziecko poczęte zostało dzięki lekom wspomagającym płodność. Drugie z kolei przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro. Dwadzieścia miesięcy po narodzinach drugiego bobasa, swoją trzecią pociechę poczęłam naturalnie. Po jej narodzinach mąż od razu zdecydował się na wasektomię.”  

Anna (36 l.), mama Finlay (5 l.), Kaelana (2 l.) oraz Percy’ego (3 miesiące)

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑