Testosteron - Co się dzieje kiedy poziom testosteronu jest za niski?

Dodaj do ulubionych

Niski poziom testosteronu

Co raz częstsze diagnozy niskiego poziomu testosteronu wynikają ze starzenia się populacji, mniejszej stygmatyzacji oraz dokładniejszych badań. Ale jest jeszcze jeden znaczący powód, dla którego mężczyźni przychodzą do endokrynologa, by zbadać swój poziom testosteronu. "Mężczyźni są bombardowani przez media, przez kampanie reklamowe - "Nie czujesz się dobrze? Spytaj swojego lekarza o niski poziom testosteronu". Przychodzą mówiąc, że czują się nadmiernie zmęczeni, słabi, przygnębieni oraz że stracili popęd seksualny - to wszystko są powszechne objawy spadku testosteronu. "Jako endokrynolog mam na uwadze przede wszystkim hormony" powiedział dr Nowicki, który szacuje, że około jedna czwarta do jednej trzeciej mężczyzn, u których bada testosteron, mają zaniżony jego poziom. "Niekiedy to testosteron, czasami tarczyca, a innymi razy coś niezwiązane z hormonami.

 Testosteron

Testosteron jest hormonem. To za jego sprawą wyrastają włosy na torsie mężczyzny. On stanowi o popędzie seksualnym mężczyzny. W okresie dojrzewania testosteron przyczynia się do rozwoju mięśni mężczyzny, pogłębia jego głos oraz zwiększa rozmiar penisa i jąder. W dorosłości wzmacnia mięśnie i kości mężczyzny i utrzymuje jego zainteresowanie seksem. W skrócie jest tym, co czyni mężczyznę mężczyzną (przynajmniej fizycznie).

Dlaczego poziom testosteronu spada?

Po 30 roku życia większość mężczyzn zaczyna doświadczać stopniowego spadku testosteronu. Spadek popędu seksualnego niekiedy towarzyszy spadkowi testosteronu, co sprawia, że wiele mężczyzn mylnie sądzi, że brak zainteresowania seksem wynika po prostu ze starzenia się. "Niektórzy mówią, że to tylko część starzenia się, ale to mylne przekonanie," powiedział dla Pilates.org.pl, urolog Marek Choczewski. Stopniowy spadek testosteronu nie może na przykład tłumaczyć prawie całkowitego braku zainteresowania seksem. A dla pacjentów dodktora M. Choczewskiego, którzy mając ponad 20, 30, czy też niewiele ponad 40 lat doświadczają problemów z erekcją, inne problemy zdrowotne mogą mieć głębsze podłoże niż starzenie się. "Wiele symptomów znajduje odzwierciedlenie w innych schorzeniach". "Przez długi czas nie przypisywaliśmy ich do niskiego poziomu testosteronu, lecz do cukrzycy, depresji, nadciśnienia czy też choroby wieńcowej. Jednak świadomość znaczenia niskiego poziomu testosteronu wzrasta. Teraz zdajemy sobie sprawę, że niski poziom testosteronu może leżeć u podłoża problemów. " Lekarze muszą wykluczyć jakiekolwiek inne wyjaśnienie objawów zanim przypiszą je niedoborowi testosteronu. Aby określić poziom testosteronu mężczyzny należy wykonać badanie krwi."

Niski poziom testosteronu - Objawy

Najniższa wartość normalnego zakresu testosteronu u mężczyzny to około 300 nanogramów na decylitr (ng/dL). Górna granica to od 1000 do 1200 ng/dL. Wynik badania krwi niższy od normy może wynikać z wielu schorzeń, np. urazu jąder, nowotworu jąder lub leczenia raka jąder, z zaburzeń hormonalnych, zakażenia HIV/AIDS, chronicznej choroby wątroby lub nerek, cukrzycy typu 2 lub otyłości. Niektóre leki i choroby genetyczne również mogą zaniżyć poziom testosteronu mężczyzny. Starzenie się również wpływa na niski poziom. W niektórych wypadkach przyczyna pozostaje nieznana. Niski poziom nie zawsze przekłada się na objawy, "ale przeważnie znajdujemy coś nie tak przy wynikach od 200 do 100 ng/dL. "Nowicki zgadza się i ostrzega, że nawet jeśli mężczyzna nie doświadcza objawów, powinien zwrócić się o pomoc lekarską. Niski poziom testosteronu często prowadzi do zmniejszenia się gęstości tkanki kostnej, co oznacza, że kości stają się bardziej kruche i podatne na złamania. "To jest coś, o czym chciałbym porozmawiać," powiedział Nowicki. "Problemy z gęstością tkanki kostnej nie są zawsze widoczne. Leczenie niskiego poziomu testosteronu. Należy spodziewać się stopniowego spadku poziomu testosteronu wraz z wiekiem. Czasami rozważa się leczenie, jeśli pacjent doświadcza objawów związanych z niskim poziomem testosteronu. Jeśli niski poziom testosteronu u młodego mężczyzny stanowi problem dla pary starającej się o dziecko, Choczeski i Nowicki mówią, że zastrzyki z testosteronem są najlepszym rozwiązaniem. Podawane co kilka tygodni, zastrzyki stymulują produkcję plemników oraz ich ruchliwość ("zdolność do pływania"). Jeśli płodność nie stanowi problemu, idealną metodą dostarczenia testosteronu jest codziennie stosowany żel lub plaster. Ponieważ stosuje sie je regularnie i często, te sposoby leczenia pomagają mężczyźnie utrzymać stały poziom testosteronu i oddalają objawy niedoboru. Jeżeli nakładasz żel testosteronowy na skórę, upewnij się, że nie narażasz innych osób na działanie żelu.  również opisuje implanty testosteronowe, nową formę leczenia, w której kilka implantów umieszcza się pod skórą pośladków, gdzie uwalniają testosteron w przeciągu od około trzech do czterech miesięcy.

Jakie są zagrożenia i korzyści wynikające z terapii testosteronowej?

"Jeśli objawy rzeczywiście wynikają z niskiego poziomu testosteronu, pacjenci mówią mi, że po upływie kilku tygodni zauważają znaczną różnicę, choć niekiedy nie jest ona ogromna," powieddział Nowicki. "Lepsze życie seksualne, zmniejszone przygnębienie - rezultat jest szybki i bezpośredni." Są też zagrożenia. Leczenie testosteronem może zwiększyć u mężczyzny liczbę krwinek czerwonych jak również powiększyć piersi. Może również przyspieszać przerost prostaty. Mężczyźni z rakiem piersi nie powinni być poddawani kuracji testosteronowej. Leczenia testosteronem z reguły nie zaleca się mężczyznom z rakiem prostaty. Nowicki powieddział, że niektóre ze skojarzeń pomiędzy terapią zastępczą testosteronem a zdrowiem prostaty są obecnie kwestionowane. W swojej praktyce lekarskiej oferuje leczenie testosteronem mężczyznom, których leczono na raka prostaty. "Wiadomość warta zapamiętania to taka, że terapia jest bezpieczna o ile stan pacjenta uważnie się monitoruje," powiedział Nowicki. "Jeśli występują problemy, pacjenci powinni być leczeni przez specjalistów."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑