Ból kręgosłupa lędźwiowego - Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego

Dodaj do ulubionych

Ból kręgosłupa lędźwiowego - Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa ( tzw. ból kręgosłupa lędźwiowego) mogą mieć bardzo różnorodne podłoże biomechaniczne od uszkodzeń mięśni i więzadeł kręgosłupa, poprzez ucisk i drażnienie struktur nerwowych i uszkodzenie krążków nerwowych, po dysfunkcje stawów międzywyrostkowych. Jakiekolwiek są jednak bezpośrednie i przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego, to z dużą dozą pewności można stwierdzić, iż prawdziwą przyczyną bólu dolnego odcinka kręgosłupa jest zaburzenie procesu adaptacji.

Niezależnie od tego, czy przeciążenia tkanek są nagłe (makrourazy), czy też przybierają postać nakładania się mikrourazów, w pewnym momencie przekraczają potencjał adaptacyjny lokalnych struktur próbujących sprostać narzuconym na nie wymaganiom. Prowadzi to do uszkodzenia tkanek (mikrourazów i poważniejszych szkód), inicjuje procesy zapalne i podrażnienia struktur nerwowych, a w efekcie wywołuje ból.

Przyczyny dolegliwości bólowych kręegosłupa lędźwiowego

Przyczyny powstawania dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa można zwykle przedstawiać jako różnorodny zbiór, jako że do wywoływania dolegliwości przyczyniają się czynniki takie, jak: wiek, wrodzone cechy aparatu ruchu (np. hipermobilność stawów, nierównomierna długość kończyn dolnych itp.), ogólny poziom odżywienia i poziom sprawności fizycznej oraz charakter, stopień, częstość i czas trwania sił szkodliwych działań. 

 

 

Autor: Anna Ścisłowska

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑