Ból krzyża - Znaki ostrzegawcze

Dodaj do ulubionych

Ból krzyża to ból zlokalizowany na wysokości lędźwiowej części kręgosłupa. Nie każdy ból krzyża oznacza poważne zmiany chorobowe, jednak powinieneś wiedzieć które, oznaki dają sygnał ostrzegawczy przed poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Ból okolicy lędźwiowej

Ból okolicy lędźwiowej (ból krzyża) zwykle nie ma określonej przyczyny, nie jest groźny i znika samoistnie równie szybko jak się pojawił. Niekiedy jednak może on być spowodowany poważnymi chorobami, takimi jak chociażby infekcja kręgowa, złamania kości, nowotwory, choroby nerek, czy ucisk nerwów.  

Znaki ostrzegawcze

Wymienione poniżej znaki ostrzegawcze oznaczać mogą, iż znajdujesz się w grupie ryzyka i w przyszłości możesz poważnie zachorować. Jeżeli od jakiegoś czasu uskarżasz na ból okolicy lędźwiowej i dodatkowo zaobserwowałeś u siebie choć jeden z opisanych objawów - powinieneś niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej.  

1. Ból promieniujący do nóg i skutkujący ich drętwieniem, swędzeniem, czy paraliżem. Nadmieniony typ bólu może być oznaką uszkodzenia nerwów dolnej części kręgosłupa.  

2. Trudności z oddawaniem moczu oraz wypróżnianiem się. Rzeczone symptomy, jak również towarzyszące im niekiedy drętwienie w okolicach pośladków mogą być oznaką uszkodzenia nerwów okalających kość ogonową. Problem ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

3. Gorączka i dreszcze. Symptomy pojawić się mogą przy okazji infekcji kręgosłupa. Najbardziej narażone są na nie osoby o słabej odporności. Nadmienić należy jednakże, iż infekcje takie są bardzo rzadkie.

4. Niewyjaśniona utrata wagi, osłabienie oraz ból nabierający na sile podczas utrzymywania przez dłuższy okres czasu pozycji leżącej może być oznaką nowotworu. Symptomy te wskazywać mogą na złośliwy jak i niegroźny nowotwór okolicy kręgosłupa, jak również na raka innych części ciała, na przykład piersi czy prostaty. 

5. Ból pleców utrzymujący się po urazie

Rzeczone symptomy bólowe nie muszą wcale oznaczać, że cierpisz na poważną chorobę. Potwierdzić lub zaprzeczyć temu faktowi może jednakże tylko wizyta u lekarza. Pamiętaj, twój ogólny stan zdrowia czy wiek również nie pozostają bez znaczenia! 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑