Cierpisz na bóle w dolnej części pleców? Dowiedz się dlaczego ból kręgosłupa wraca nawet po roku od terapii?

Dodaj do ulubionych

Cierpisz na bóle w dolnej części pleców? Objawy ostrego i przewlekłego bólu moga zniknąć już po sześciu tygodniach. Dlaczego ból kręgosłupa wraca nawet  po roku od terapii? W przypadku osób otrzymujących podstawową opiekę zdrowotną przy ostrym i przewlekłym bólu w dolnej części pleców objawy mogą już po sześciu tygodniach zniknąć, jednak ból i niepełnosprawność mogą powrócić nawet po roku od terapii – tak stwierdzają badania opublikowane w CMAJ (Canadian Medical Association Journal). 

Ból części lędźwiowej pleców jest częstym schorzeniem, które wymaga dużego nakładu finansowego, dobrej opieki zdrowotnej oraz absencji w pracy, a powoduje sporą niepełnosprawność. Istnieje bardzo wiele teorii na temat tego, jak takie schorzenia najlepiej i najszybciej leczyć oraz jak odzyskać normalne życie.

Naukowcy z Australii i Brazylii zbadali 11 166 uczestników podczas 33 badań, aby zrozumieć kliniczny przebieg bólu i niepełnosprawności u osób otrzymujących podstawową opiekę zdrowotną w srodze do wyleczenia schorzeń części lędźwiowej kręgosłupa. Badano bardzo różne aspekty sytuacji, dzięki czemu opinie były bardziej precyzyjne i obiektywne niż szacunki innych badań. Dzięki temu można było dobrze poznać przebieg kliniczny ostrego bólu dolnego odcinka kręgosłupa – zarówno epizodycznego, jak i przewlekłego.

„Nasze wyniki potwierdzają stwierdzenia poprzednich opinii – przebieg takiego bólu jest stały – najpierw ból spada i po sześciu tygodniach wydaje nam się, że jest wszystko w porządku”, powiedział dr Christopher Maher, dyrektor Musculoskeletal Division, The George Institute for Global Health, The University of Sydney, Australia. „Po sześciu tygodniach tempo poprawy zwalnia, a potem ból i niepełnosprawność zmniejszają się tylko nieznacznie i tak pozostaje już do roku.”

W ciągu jednego roku, pacjenci z ostrym bólem po terapii odczuwali wciąż lekki ból i lekką niepełnosprawność, w stopniu minimalnym. Typowa poprawa natężenia bólu oscylowała w granicach 90%.  Natomiast osoby, które cierpiały na bóle przewlekłe o różnym stopniu nasilenia zyskały tylko 50% poprawę. 

Maher zauważa: „Nie ma ani dobrej, ani złej wiadomości wynikającej z naszych badań. To wspaniałe, że ludzie mogą się rehabilitować ostrożnie, szczególnie jeśli mogą korzystać z odpowiednich miejsc rehabilitacji. Generalnie, gdy ludzie nie widzą rezultatów winią lekarza, ale nie jest to do końca prawda. Jednym z głównych powodów, dla których i poprawa nie jest większa jest to, że nie są brani na poważnie i ich ból jest bagatelizowany. Odpowiednia terapia i profilaktyka po zakończonym leczeniu to podstawa skutecznego wyleczenia, pacjenci bardzo często są pozostawieni sami sobie. Leczenie tego typu schorzeń cierpi na niedofinansowanie. Czas, by się to zmieniło.”

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑