Mózg jest w stanie zidentyfikować bliskie nam osoby

Dodaj do ulubionych

Mózg jest w stanie zidentyfikować bliskie nam osoby

W ramach najnowszego badania zidentyfikowano schematy neuronowe pozwalające przewidzieć czy między dwójką ludzi nawiązane zostaną bliższe więzi  

 

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Dartmouth, z dużą dozą prawdopodobieństwa postrzegamy otaczający nas świat podobnie jak nasi przyjaciele, jako że doświadczają oni zbliżonych reakcji neurologicznych na określone stymulanty – rzeczone podobieństwa mogą pomóc naukowcom przewidzieć z kim nawiążemy silną więź osobistą.  

 

Eksperci zauważyli, że możliwe jest określenie potencjalnych przyjaciół poprzez obserwację reakcji mózgu na klipy wideo. Poinformowali oni także, że osoby, z którymi następnie tworzymy silne więzi legitymują się podobnymi połączeniami neuronowymi.

 

Wyniki badania opublikowane w magazynie Nature Communications, pozwalają na ocenę aktywności neuronowej osób w ramach rzeczywistej sieci społecznej, w sytuacji ekspozycji na określone stymulanty rzeczywiste, a więc w tym przypadku – materiału wideo.

 

"Reakcje neuronowe na dynamicznie zmieniające się stymulanty rzeczywiste, takie jak chociażby klipy wideo, pozwalają nam lepiej zrozumieć spontaniczne procesy myślowe badanych. Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że znajomi i przyjaciele postrzegają otaczający ich świat i reagują na poszczególne stymulanty w sposób wysoce podobny" stwierdził autor Carolyn Parkinson, pracownik naukowy na wydziale Neurologii i Nauk Psychologicznych Uniwersytetu Dartmouth, który to obecnie jest adiunktem psychologii oraz dyrektorem Laboratorium Neurologii Społecznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

 

Przeprowadzone badanie pozwoliło udało poddać szczegółowej analizie więzi społeczne nawiązane przez grupę ponad 280 byłych studentów. Naukowcy określili dystans społeczny pomiędzy parami respondentów bazując na deklaracjach badanych. Czterdziestu dwóch respondentów poproszono o obejrzenie kilku klipów wideo, natomiast ich aktywność neuronowa określana była na drodze rezonansu magnetycznego. Materiały wideo dotykały różnych sfer życia, włączając w to politykę, naukę, kwestie humorystyczne oraz muzykę. Dla każdego z nich eksperci określili spodziewany schemat zachowania badanych. Każda z osób biorących udział w eksperymencie obejrzała ten sam zestaw materiałów odtwarzany w identycznej kolejności. Badacze porównali następnie aktywność neuronową u par studentów i zauważyli że u bliskich znajomych i przyjaciół była ona do siebie wysoce zbliżona.   

 

Eksperci ustalili, że największe podobieństwa w rzeczonej kwestii występowały pomiędzy przyjaciółmi, gdzie obszary mózgu odpowiedzialne za reakcje emocjonalne funkcjonowały w niemalże identyczny sposób. Nawet po uwzględnieniu takich zmiennych jak prawo- lub leworęczność, wiek, płeć, pochodzenie etniczne, czy narodowość, odnotowane zależności były w dalszym ciągu widoczne. Badacze poinformowali także, że podobieństwa odkryte dzięki rezonansowi magnetycznemu mogą zostać wykorzystane nie tylko do określenia czy dwójka ludzi jest w stanie nawiązać silne więzi, ale także określić dystans społeczny pomiędzy nimi.  

 

"Jesteśmy stworzeniami o silnych potrzebach społecznych, znaczną część naszego życia opieramy na kontaktach z innymi. Jeżeli jako naukowcy chcemy zrozumieć sposób, w jaki działa ludzki mózg, musimy też poznać określone zależności społeczne i odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób umysły wpływają i kształtują się nawzajem" wyjaśniła główna autorka badania, Thalia Wheatley, adiunkt psychologii i nauk neurologicznych na Uniwersytecie Dartmouth oraz główna badaczka zatrudniona w Laboratorium Systemów Społecznych Dartmouth.  

 

W ramach opisywanego badania, naukowcy bazowali także wynikach swoich wcześniejszych eksperymentów, które to pozwoliły im ustalić, że gdy zobaczymy kogoś kogo znamy, nasz umysł momentalnie poinformuje nas o jej pozycji w naszej hierarchii społecznej.  

 

Zespół planuje następnie ustalić, czy w sposób naturalny nawiązujemy znajomości z ludźmi, którzy postrzegają świat w posobny sposób oraz czy reakcje na określone bodźce stają się do siebie bardziej podobne po dłuższym czasie przebywania ze sobą i wymieniania się doświadczeniami.  

 

AUTOR:

Anna Puerllo

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑