Czy warto stosować oleje naturalne?

Dodaj do ulubionych

Czy warto stosować oleje naturalne?

Oleje naturalne uznaje się za alternatywne środki do pielęgnacji włosów, nawilżania skóry, czy też wzmacniania paznokci.

Przechadzając się alejką z produktami kosmetycznymi w supermarkecie z całą pewnością znajdziemy na półkach całe multum produktów naturalnych. Czy są one skuteczne? Aby to sprawdzić, konieczne może być poddanie ich próbie, jako że skóra każdego z nas ma inną specyfikę.  

Marula

Olej ten produkowany jest z owoców drzewa o nazwie marula rosnącego w Afryce Południowej. Rzeczony produkt jest bardzo gęsty oraz legitymuje się właściwościami nawilżającymi. Obfituje on także w kwasy tłuszczowe, które – zdaniem dermatologów – pozwalają lepiej nawilżyć suchą skórę. Szybko się on wchłania, dzięki czemu nasza skóra nie będzie nadmiernie błyszcząca ani oleista.  

Drzewo herbaciane

Czerwone wykwity niejednokrotnie pojawiają się na skórze w sytuacji, gdy bakterie dostaną się do wnętrza porów. Jak wskazują badania, olej z drzewa herbacianego pozwala pozbyć się niechcianych mikroorganizmów. Podczas jednego z testów naukowych, produkt ten okazał się skuteczniejszy od placebo (oleju niezawierającego jakichkolwiek składników odżywczych) w leczeniu trądziku oraz zapobieganiu różnorodnym zapaleniom. Inny z eksperymentów dowiódł, iż olej z drzewa herbacianego charakteryzuje się niemalże identyczną efektywnością co jedna z popularnych substancji leczniczych, nadtlenek benzoilu.  

Argania żelazna

Olej arganowy często nazywany jest “płynnym złotem”, głównie dlatego, że obfituje on w przeciwutleniacze zwane polifenolami, które to spowalniają proces starzenia się organizmu. Dermatolodzy twierdzą również, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w nadmienionej substancji przyspieszają produkcję kolagenu oraz nawilżają skórę, niezależnie od jej rodzaju.  

Olej arganowy wzmacnia także włosy, dlatego też warto stosować go z innymi produktami pielęgnacyjnymi.

 

Rumianek i mięta pieprzowa

Zapewne wielu z naszych czytelników zdaje sobie sprawę, iż na bazie rumianku przyrządza się herbatki uspokajające. Nie każdy jednak wie, że wyciąg z tej rośliny może także poprawić kondycję naszej skóry. Dermatolodzy wskazują na jej właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziała ona zaczerwienieniom, podrażnieniom, czy infekcjom skórnym. Podobnymi właściwościami legitymuje się mięta pieprzowa.  

 

Kokos

Sucha i popękana skóra jest bardziej narażona na infekcje, podrażnienia oraz zmiany alergiczne. Olej kokosowy chroni i nawilża skórę, rozluźnia ją oraz minimalizuje ryzyko pojawiania się nieestetycznych wyprysków.

 

Dzika róża i marchewka

Witaminę A znaleźć można w składzie wielu produktów do pielęgnacji cery. Jest ona tak zwanym retinoidem, substancją chemiczną przyspieszającą wytwarzanie nowego naskórka oraz kolagenu. W witaminę A obfitują wyciągi z dzikiej róży i marchewki. Niektórzy dermatolodzy uważają, że produkty te przeciwdziałają trądzikowi oraz spowalniają proces starzenia. Specjaliści zalecają ich stosowanie przede wszystkim na noc.  

 

Rozmaryn i rycyna

Jeżeli chcielibyśmy, aby nasze włosy były bardziej puszyste oraz by zwiększyła się ich ilość, warto sięgnąć po olej rozmarynowy, który to pozwoli kompleksowo zadbać zarówno o włosy jak i o skórę głowy. W ramach jednego z badań naukowych dowiedziono, że w przypadku 6-miesięcznej kuracji produkt ten był tak samo skuteczny jak 2% minoksydyl stosowany celem przeciwdziałania łysieniu androgennemu u kobiet i mężczyzn.

 

Olej rycynowy to kolejny środek na naszej liście, który zwiększa objętość włosów. Uważajmy jednakże, aby produkt ten podczas stosowania nie dostał się do naszych oczu, jako że może on działać podrażniająco. Na chwilę obecną brakuje jednoznacznych wyników badań naukowych potwierdzających efektywność rzeczonego produktu.

 

Oliwki i awokado

Aby wzmocnić cienkie i łamliwe paznokcie zanurzmy je w oliwie z oliwek lub oleju z awokado przed udaniem się do snu. Nawilżą one także nasze paznokcie dzięki zawartości kwasów tłuszczowych. Kurację uzupełnić można również innymi preparatami naturalnymi o podobnych właściwościach.

 

Sezam

Czy można zastąpić płyn do płukania jamy ustnej olejem naturalnym? Okazuje się, że tak! Płukanie ust olejem jest znanym od wielu pokoleń sposobem dbania o właściwą kondycję zębów i dziąseł. Przeprowadzony niedawno międzynarodowy eksperyment dowiódł, że płukanie ust olejem sezamowym (oraz kokosowym i słonecznikowym) ogranicza ryzyko infekcji i zapaleń dziąseł. Nadmienione produkty wypłukują także drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.   

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑