Jak dbać o skórę - 12 zaleceń dla Twojej skóry

Dodaj do ulubionych

Jak dbać o skórę? Po pierwsze jej nie niszczyć. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak niewiele potrzeba aby zniszczyć delikatną strukturę skóry. Skóra jest największym oraz najszybciej rosnącym organem naszego ciała. Stanowi ona barierę ochronną ciała, jednakże niektóre czynniki zewnętrzne mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jej stan. Warto więc dbać o swoją skórę, chociażby poprzez zastosowanie się do poniższych 12 zaleceń 

Jak dbać o skórę - 12 zaleceń

1. Nie wystawiaj skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych

Dawniej modne było opalanie się niemalże bez przerwy – teraz jednak doskonale wiemy czym może grozić taki brak zahamowań. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje rozliczne problemy skórne, począwszy od przyspieszonego starzenia się a skończywszy na nowotworze. Promienie ultrafioletowe mogą także prowadzić do poparzeń, reakcji alergicznych i innych oznak uszkodzenia skóry, takich jak plamy wątrobowe, rogowacenie trądzikowate oraz elastoza słoneczna. Unikaj nadmiaru słońca a unikniesz większości tych problemów! 

2. Nie oszczędzaj na kremie z filtrem

Nie oszczędzaj na kremie do opalania z filtrem. Potrzebujesz około 30 gram kremu z filtrem SPF o wartości co najmniej 30 aby ochronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nawet w pochmurny dzień promienie UV mogą negatywnie wpływać na stan twojej skóry.  

 Nałóż krem na skórę na około 30 minut przed wystawieniem się na działanie promieni słonecznych (nie czekaj, aż dotrzesz na plażę czy na basen – wtedy może być już za późno!). Ponawiaj aplikację co 2 godziny lub każdorazowo po pływaniu, nadmiernej perspiracji lub wytarciu ciała ręcznikiem. Wedle specjalistów z Fundacji ds. Leczenia Raka Skóry osoby spędzające na plaży wiele godzin powinny podczas pobytu na słońcu zużyć ¼ do nawet ½ 250 gramowego opakowania kremu.  

 3. Unikaj solariów

Opalanie się w pomieszczeniach – przy użyciu solariów stacjonarnych oraz lamp opalających – jest równie niebezpieczne co zażywanie kąpieli słonecznych na zewnątrz. Opalanie w solariach prowadzi do krótkotrwałej lecz intensywnej ekspozycji na promienie UV, która to prowadzić może do nowotworów skóry takich jak czerniak (najgroźniejsza forma nowotworu), rak podstawnokomórkowy oraz rak płaskonabłonkowy. Możliwe jest także przedwczesne starzenie się skóry, pojawianie się zmarszczek i pieprzyków oraz ogólna zmiana struktury skóry. Korzystanie z solariów jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ludzi młodych – prowadzić może bowiem do podwyższenia ryzyka wykształcenia się czerniaka w dorosłym życiu.  Zalecamy unikania zbyt częstych wizyt na solarium

 4. Nie pal

Wszyscy wiemy, że palenie tytoniu prowadzić może do nowotworu płuc, chorób serca oraz zawału. Czy jednak wiedziałeś, że nałóg ten może także uszkodzić i nadmiernie postarzyć skórę?  

Palenie spowalnia przepływ krwi, co z kolei powoduje pojawianie się zmarszczek. Szara, blada oraz pomarszczona skóra twarzy nosi również miano „skóry palacza.” Palenie utrudnia także gojenie się ran oraz zwiększa ryzyko łuszczycy.  

Jeżeli nie palisz – nasze gratulacje. Jeżeli jesteś jednak w szponach nałogu – spróbuj z nim zerwać. Zarówno twoja skóra jak i reszta ciała na pewno ci za to podziękują.  

 5. Używaj właściwych środków czyszczących

Dobieraj środki czyszczące do twarzy ostrożnie i uważnie. Skóra twarzy jest bowiem o bardzo delikatna, a co za tym idzie – potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i traktowania. Wybierz delikatny środek czyszczący bez dodatku alkoholu oraz unikaj szorowania twarzy. Zwłaszcza to ostatnie może nadmiernie podrażnić skórę. Przemyj skórę twarzy wodą i delikatnie przetrzyj. Jeżeli masz tłustą skórę oraz trądzik, używaj środków, które nie zatykają porów. Jeżeli twoja skóra jest sucha i drapiąca, po myciu użyj kremu nawilżającego. Myj twarz maksymalnie dwa razy dziennie aby uniknąć podrażnień.  

 

6. Nie szoruj skóry!

Jak już wspominaliśmy, szorowanie skóry może ją podrażniać, przez co będzie ona wyglądała o wiele mniej atrakcyjnie. Co więcej, jeżeli zmagasz się z trądzikiem, szorowanie może sprawić, że rozprzestrzeni się on jeszcze bardziej. Myj twarz kolistymi ruchami. Pamiętaj także, że używanie gąbki może podrażniać skórę. Przemyj twarz letnią wodą i przetrzyj ręcznikiem.Nie szoruj skóry – unikniesz podrażnień  

 

 7. Nie wyciskaj pryszczy

Niejednokrotnie czuć możesz chęć wyciśnięcia nieestetycznie wyglądających pryszczy – powstrzymaj ten odruch! Może on zauważalnie pogorszyć wygląd twojej twarzy lub nawet pozostawić blizny.  

Oczyszczaj twarz odpowiednimi środkami i stosuj leki z dodatkiem nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego. Jeżeli nadmienione produkty nie skutkują, zasięgnij rady dermatologa.  

 8. Unikaj nadmiernego stresu

Nie stresuj się. Kiedy to robisz, nie tylko twoje ciało staje się spięte, ale cierpi także twoja skóra. Przedłużający się stres prowadzić może do pojawienia się takich problemów zdrowotnych jak łuszczyca czy trądzik różowaty. Musisz też wiedzieć, że skóra bardzo szybko reaguje na nadmiar stresu. Staje się ona wtedy bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje.  

Nawet jeżeli przechodzisz trudniejszy okres, nie zaniedbuj swojej skóry – pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem oraz środkach czyszczących. Skorzystaj także z różnorodnych technik relaksacyjnych: spróbuj masażu, dłuższego snu, lub ćwiczeń fizycznych. Możesz też porozmawiać z bliskimi i poprosić o pomoc.  

 9. Pamiętaj, że nadmierna pielęgnacja jest szkodliwa 

Obsesyjne dbanie o skórę również nie jest zalecane. Zapewne wiesz, że peelingi chemiczne mogą ci pomóc złagodzić zmarszczki i przebarwienia, rozjaśnić cerę oraz wygładzić skórę. Konieczne jest jednakże ich właściwe zaaplikowanie, najlepiej po konsultacji z dermatologiem lub chirurgiem plastycznym. Niewłaściwe stosowanie takich peelingów może prowadzić do infekcji lub powstawania blizn.  

Peelingi przygotowywane w domowym zaciszu są o wiele delikatniejsze niż te wykonywane przez specjalistów, jednakże one również mogą podrażniać skórę. Wierzchnia część skóry (naskórek) działa jak swoista bariera ochronna. Zbyt częste używanie peelingów może doprowadzić do zapalenia skóry, pogorszenia się stanu cery oraz rozprzestrzenienia się trądziku. Skonsultuj się z lekarzem przez przystąpieniem do samodzielnego wykonywania tego typu zabiegów. 

 

10. Nie przejadaj się

Unikaj jedzenia w nadmiarze. Przybierając na wadze nadmiernie rozciągasz swoją skórę. Na dłuższą metę poskutkuje to powstawaniem rozstępów. Kiedy schudniesz, twoja skóra może już nie być tak sprężysta. W niektórych partiach twojego ciała pojawić się mogą nieestetyczne płaty skórne, które usuwać będzie trzeba operacyjnie.  

Ludzie otyli cierpią niejednokrotnie na drożdżycę, która to dodatkowo utrudnia gojenie się ran.  

Spożywaj posiłki w sposób zbilansowany i dostarczaj organizmowi niezbędnych składników odżywczych. 

 

11. Zadbaj o zdrowy sen

Nie odmawiaj sobie snu. Nie na darmo mówi się, że sen działa kojąco na cerę. Podczas snu skóra odpoczywa od codziennego stresu, działania promieni słonecznych, zanieczyszczeń oraz skrajnych temperatur. Długie okresy bezsenności prowadzą do pojawiania się cieni pod oczami, natomiast skóra staje się wtedy zauważalnie bledsza. Brak snu może także przedłużyć regenerację skóry po poparzeniu słonecznym.  

Osobom dorosłym zaleca się od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy.  

 

12. Nie ignoruj znaków ostrzegawczych

Nie ignoruj potencjalnych oznak raka skóry. Niewielki pieprzyk może okazać się groźnym rakiem skóry. Eksperci z Fundacji ds. Leczenia Raka Skóry zalecają comiesięczne badanie wszelakich zmian skórnych.  

Poznaj swoją skórę. Dowiedz się jak wyglądają niegroźne pieprzyki. Jeżeli wykryjesz na swoim ciele nową zmianę skórną: sprawdź jej symetrię, krawędzie, ewentualne różnice w kolorze, średnicę, wielkość oraz kształt. Jeżeli którykolwiek z aspektów odbiega od normy lub członkowie twojej rodziny chorowali na raka skóry – niezwłocznie skonsultuj się z dermatologiem.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑