Jak pozbyć się cellulitu? Sposoby na walkę z cellulitem

Dodaj do ulubionych

Jak pozbyć isę cellulitu tej znienawidzonej przez kobiety przypadłości.Cellulit inaczej (skórka pomańczowa) jest chorobą skóry. Cellulit dotyczy 80-95% populacji kobiet po okresie dojrzewania. Jej objawem jest charakterystyczny wygląd skóry, która przypomina skórkę pomarańczy. Cellulit oznacza przewlekłą, niezapalną chorobę tkanki tłuszczowej. Pod wpływem nie do końca jeszcze poznanych czynników dochodzi w jej obrębie do zaburzeń ukrwienia i rozwoju włóknistych zmian zwyrodnieniowych, które tworzą charakterystyczne grudki i guzki. Są one widoczne przez skórę i nadają jej strukturę „skórki pomarańczy”.Cellulit, jest schorzeniem łagodnym, przebiegającym powoli i nie należy go mylić z cellulitis, który oznacza niebezpieczną, ostrą bakteryjną chorobę skóry. Jak pozbyć is

Co sprzyja rozwojowi cellulitu?

- Okres przekwitania

- Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

- Otyłość

- Brak ruchu

Celulit - Kobieca przypadłość

Cellulit uważany jest za dolegliwość typową dla kobiet. Pojawia się po okresie dojrzewania, niezależnie od wieku i tuszy. Zdarza się, bowiem u osób młodych i szczupłych, chociaż niewątpliwie nasilenie objawów cellulitu obserwujemy częściej u kobiet otyłych w okresie przekwitania. U mężczyzn cellulit obserwujemy sporadycznie. Wynika to z odmiennej budowy skóry. U kobiet jest ona bogatsza we włókna kolagenowe i bardziej rozciągliwa. Łatwiej też gromadzi wodę i tłuszcz. Ta ogromna elastyczność skóry jest wykorzystywana okresie ciąży.

Nadmiar estrogenów

Wiele czynników ma wpływ na powstawanie cellulitu. Obecnie uważa się, że jednym z istotnych mechanizmów są zaburzenia wywołane przez żeńskie hormony płciowe. Nadmiar estrogenów, który obserwujemy w okresie ciąży, przekwitania i stosowania tabletek antykoncepcyjnych powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz tworzenie się niewielkich obrzęków w łącznotkankowym podścielisku skóry. Utrudnia to mikrokrążenie, co dodatkowo powiększa okołonaczyniowe obrzęki i upośledza dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanki łącznej i komórek tłuszczowych. W konsekwencji, powstałe obszary przekrwienia i niedokrwienia z biegiem czasu stają się przyczyną wtórnych zmian degeneracyjnych w obrębie skóry, czyli widocznych w postaci guzków, zwłóknień i stwardnień. Jeżeli zmiany te uciskają na zakończenia okolicznych nerwów, mogą powodować ból. Wielkość obszarów niedokrwienia jest jednym z ważnych parametrów, określających zaawansowanie choroby. Możemy je określić za pomocą badania termograficznego skóry, albo na podstawie zwykłego badania fizykalnego, ponieważ istnieje ścisła korelacja pomiędzy niedokrwieniem i zmianami widocznymi na skórze.

Uogólniając, możemy powiedzieć, że cellulit jest wynikiem zaburzeń mikrokrążenia w skórze.

Jak pozbyć  się cellulitu?

Pozybycie cellulitu jest relatywnie proste. Leczenie cellulitu będzie  skuteczne, o ile zastosuje się skojarzone metody  naturalnej terapii integracyjnej. W leczeniu chodzi nie tylko o zmniejszenie istniejących zmian, ale przede wszystkim o wyeliminowanie predyspozycji do ich tworzenia. Jak w każdym przypadku, również i tutaj, leczenie zaczynamy od żywienia. Jeżeli chcemy, żeby nasza skóra odzyskała zdrową jędrność i gładkość należy wyeliminować modne i wygodne, chemizowane i stabilizowane przeciwbakteryjnie półprodukty, a w zamian zjadać duże ilości warzyw i owoców. Osobiście polecam kuchnię wegetariańską ponieważ warzywa i owoce stanowią obfite, naturalne źródło antyoksydantów, czyli wymiataczy wolnych rodników. Antyoksydanty nie tylko hamują postęp zmian zwyrodnieniowych w skórze i ale również przyspieszają ich eliminację. Rośliny wytwarzają je w obronie przed szkodliwym działaniem promieni UV czyli w odpowiedzi na kontakt ze słońcem. Rośliny rosnące na stokach ocienionych będą ich więc miały znacznie mniej niż te, które rosną na stokach słonecznych. Najbogatszym źródłem naturalnych antyoksydantów są owoce aronii.

Należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu tkanek i wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie, chyba że inne schorzenia – serca, bądź nerek – na to nie pozwalają.

Cellulit ne lubi masażu

Masaż jest jedną z podstawowych metod miejscowego leczenia cellulitu. Możemy go wykonywać metodą tradycyjną, koniecznie z zastosowaniem olejków eterycznych, które mają właściwości antyoksydacyjne, moczopędne oraz regulujące aktywność hormonalną. Należą do nich, między innymi, olejki:geraniowy, cedrowy, jałowcowy, lawendowy, paczulowy, cyprysowy, kminkowy, arcydzięglowy, rozmarynowy. Można również posłużyć się gotową kompozycją naturalnych olejków do leczenia cellulitu.

Działanie zbliżone do olejków eterycznych wykazują kremy zawierające ekstrakty z roślin leczniczych, bogatych w witaminy i antyoksydanty. Ich miejscowe działanie możemy porównać do działania odwarów ziołowych na przewód pokarmowy. Warto przy tym pamiętać, że cała roślina działa skuteczniej niż wyizolowane z niej, pojedyncze związki. Na rynku istnieje cała gama takich produktów. Zawierają one witaminy i wyciągi z roślin, takich jak, między innymi, bluszcz, algi, ostrokrzew, guarana i aronia.

Obok masażu tradycyjnego, coraz częściej stosuje się masaż przy pomocy specjalnych urządzeń, emitujących prąd galwaniczny o niskim napięciu, który przywraca prawidłowy metabolizm komórkom tkanki łącznej i tłuszczowej.  

Cellulit nie lubi ruchu 

Brak ruchu jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju cellulitu, leczenie ruchem jest więc również bardzo ważną formą terapii naturalnej w tym schorzeniu. Bardzo dobre efekty dzięki  poprawie ukrwienia dają ćwiczenia Pilates. Oczywiście każda forma ruchu pozwoli na uzyskanie lepszych wyników w walce z niechcianą skórką pomarańczową.

Jek pozbyć się cellulitu - Tajemnice gwiazd

Najekskluzywniejsze spa w USA w ofercie zabiegów leczących cellulit  proponują "masaż na miodzie". Podstawą samego zabiegu jest masaż miodem. Dzięki właściwościom nośnym (miód przykleja się do dłoni) docieramy do głębszych warstw skóry co w efekcie naśladuje drenaż limfatyczny. Miód zawiera również wiele substancji odżywczych które bardzo  wpływają na wygląd skóry.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑