Poznaj produkty spożywcze, które działają korzystnie na skórę  

Dodaj do ulubionych

Produkty spożywcze, które działają korzystnie na skórę  

Zdrowa skóra jest jednym z czynników sprawiających, że czujemy się oraz wyglądamy młodziej. Odżywiona, jędrna skóra na pewno poprawi także nasze samopoczucie ogólne. Najprostszym sposobem zachowania jej zadowalającej kondycji jest stosowanie właściwej diety oraz picie dużych ilości wody. "Im zdrowiej się odżywiamy, tym lepiej wyglądać będzie nasza skóra" mówi Samantha Heller, doktor medycyny oraz ekspertka ds. żywienia pracująca w Centrum Medycznym NYU w Nowym Jorku.  

Niewłaściwa dieta odbije się na kondycji skóry!  

Jeżeli rzadko spożywamy zdrowe produkty żywnościowe, fakt ten będzie można łatwo stwierdzić analizując wygląd skóry – będzie ona bowiem przyszarzona i sucha. Dieta, w której brakuje podstawowych składników odżywczych sprawić może, że stanie się ona także bardziej chropowata i przybierze niezdrowy kolor. Częste konsumowanie niezdrowych produktów prowadzić może do rozlicznych problemów dermatologicznych, spośród których wyróżnić można chociażby trądzik, wypryski oraz łuszczycę. „Wiele problemów skórnych bezpośrednio wiąże się ze stosowaną dietą” stwierdziła doktor biochemii,  Elaine Linker, współzałożycielka centrum DDF Skin Care.

 

Jakie typy produktów są korzystne dla naszej skóry?  

Zbalansowana dieta oraz picie znacznych ilości wody to bez wątpienia najlepsze i najprostsze sposoby dostarczenia organizmowi składników odżywczych, które sprawią, że skóra wyglądać będzie młodziej i zdrowiej. W niniejszym artykule zaprezentujemy przysmaki, które warto włączyć do codziennego menu.

 

Niskotłuszczowe produkty mleczne

Produkty takie stanowią źródło witaminy A korzystnie wpływającej na kondycję skóry. Rzeczona witamina wspomaga rozwój komórek. Warto wiedzieć, że przetwory na bazie mleka zawierają często żywe kultury bakterii, znacznie wspomagające metabolizm. Lepsza przemiana materii sprawi z kolei, że większa ilość przyjętych z posiłkiem składników odżywczych zostanie wykorzystana przez organizm, co w rezultacie przełoży się na bardziej satysfakcjonujący wygląd skóry.

 

"Jeżeli zmagamy się z cukrzycą lub tez problemami z tarczycą, dostarczanie witaminy A z dietą jest wręcz kluczowe, jako że organizm nie jest w stanie przetworzyć beta karotenu w nadmieniony składnik odżywczy" poinformowała ekspertka ds. żywienia, doktor Liz Lipski, założycielka oraz administratorka portalu InnovativeHealing.com, jak również autorka książki Digestive Wellness.

 

Jeżyny, borówki, truskawki oraz śliwki

Wszystkie one są produktami obfitującymi w przeciwutleniacze. Warto wiedzieć, iż nasza skóra wystawiona jest na działanie wolnych rodników niemalże codziennie. Przedostają się one na jej powierzchnię z zanieczyszczeniami oraz promieniami słonecznymi i odpowiedzialne są za uszkadzanie oraz nadmierne postarzanie skóry. Przeciwutleniacze zawarte w jeżynach, borówkach i innych owocach chronią ją przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. Do codziennego menu warto także dodać karczochy, warzywa strączkowe, suszone śliwki oraz orzechy laskowe, które to, zdaniem ekspertów publikujących swoje artykuły w magazynie Journal of Agricultural and Food Chemistry, również obfitują w antyoksydanty.

 

Tuńczyk, orzechy włoskie, olej rzepakowy i siemię lniane

Kwasy tłuszczowe pozwalają utrzymać kondycję błon komórkowych na zadowalającym poziomie. To z kolei sprawia, że utrzymują one wodę w organizmie przez dłuższy okres czasu, czyniąc skórę jędrniejszą i bardziej nawilżoną. Wartymi uwagi źródłami kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 są: tuńczyk, orzechy włoskie, olej rzepakowy i siemię lniane. Kwasy tłuszczowe zapobiegają także zapaleniom, co ma korzystny wpływ na nasze serce, tętnice…oraz pośrednio – na skórę.  

 

Korzystne dla zdrowia oleje

Wysokiej jakości oleje, a więc te tłoczone na zimno oraz pochodzące z pierwszego tłoczenia sprawiają, że skóra jest lepiej nawilżona i wygląda zdrowiej. Wiele z dostępnych na półkach sklepowych produktów podgrzewanych jest do wysokich temperatur, przez co tracą one swoje właściwości odżywcze. O wiele lepszym wyborem będzie zakup olejów pozyskiwanych na zimno. "Spożywając je dostarczymy organizmowi wielu niezbędnych do właściwego funkcjonowania składników" poinformowała Lipski. Pamiętajmy jednak, że nawet najzdrowsze oleje obfitują w kalorie, a więc ograniczyć powinniśmy ich ilość w diecie do 2 łyżek stołowych dziennie.  Indyk, tuńczyk, orzechy brazylijskie, chleb pełnoziarnisty, muffinki i płatki śniadaniowe

Selen to doskonale znany w świecie nauki przeciwutleniacz. Jak wspominaliśmy już wcześniej, pierwiastki tego typu pozwalają chronić skórę przed uszkodzeniami powstającymi na skutek aktywności wolnych rodników. Pozwalają one także zabezpieczyć się w naturalny sposób przed poparzeniami słonecznymi. Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, iż dieta bogata w selen pozwala ustrzec się przed stresem oksydacyjnym, który to prowadzić może do wykształcania się nowotworów. Jeżeli pragniemy wzbogacić naszą dietę o ten pierwiastek, sięgnijmy po mięso indyka, tuńczyka, orzechy brazylijskie, chleb pełnoziarnisty, muffinki lub też - płatki śniadaniowe.

 

Zielona herbata

Zielona herbata słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz efektywności w kwestii ochrony błony komórkowej. Niezależnie od tego czy napój ten pijemy czy też wcieramy, zabezpiecza on naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego, mogącego powodować raka skóry. Informacje takie podano w publikacji w magazynie Archives of Dermatology dotyczącej wyników przeprowadzonego w roku 2000 badania dermatologicznego. Herbata zielona zawiera także duże ilości przeciwutleniaczy oraz polifenoli, korzystnie wpływających na kondycję skóry.  

 

Woda

Naukowcy podkreślają, że spożywanie znacznych ilości wody jest wysoce korzystne dla naszego organizmu. Warto bowiem wiedzieć, że ciało ludzkie składa się aż w 60 % z wody. Jej regularne picie i zastępowanie nią słodkich napojów sprawi, że nasza skóra będzie bardziej nawilżona oraz wyglądać będzie zdrowiej. Woda pomaga także usuwać szkodliwe składniki przemiany materii. Warto wiedzieć, że płyn ten skutecznie oczyści nasz organizm z toksyn, zwłaszcza podczas uprawiania aktywności fizycznej. "Aby utrzymać kondycję skóry na zadowalającym poziomie, pić powinniśmy 8 szklanek (ekwiwalent 2 litrów) wody dziennie" podsumowała Lipski.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑