Zabieg przeciwzmarszczkowy z użyciem Botoxu? Badania naukowe donoszą...

Dodaj do ulubionych

Zabieg przeciwzmarszczkowy z użyciem Boroxu? Planujesz poprawić wygląd skóry? Okazuje się że, toksyna botulinowa (Botox) znacząco porawia wygląd skóry - Donoszą najnowsze badania naukowe...

Zabieg przeciwzmarszczkowy z użyciem Botoxu

Sprężystość i elastyczność skóry poprawiły się po zabiegach z toksyną botulinową (Botox) na płytkich zmarszczkach twarzy, a efekt utrzymywał się do 4 miesięcy zgodnie z raportem opublikowanym przez JAMA Facial Plastic Surgery.

Skóra ludzka wykazuje trzy biomechaniczne właściwości: siłę, sprężystość (zdolność do rozciągania się) i elastyczność. Wraz z wiekiem te właściwości ulegają zmianie, a utrata elastyczności skóry jest najbardziej widoczna. Lekarze stosują różnorodne metody na odwrócenie oznak procesu starzenia się, w tym wstrzykiwanie toksyny botulinowej A.

James P. Bonaparte, lek. med., FRCSC, z Uniwersytetu w Ottawie, oraz David Ellis, lek. med., FRCSC, z Uniwersytetu w Toronto, chcąc poznać dogłębniej efekty stosowania toksyny botulinowej A w zabiegach dermatologii estetycznej zbadali 48 kobiet (z czego 43 ukończyły badania) poddającym się zabiegom na płytkie zmarszczki czołowe i wokół oczu w prywatnej klinice chirurgicznej

Autorzy zaobserwowali, że zastrzyki z toksyny botulinowej A w skórę twarzy skutkowały zwiększoną sprężystością i elastycznością skóry. Uzyskane zmiany mechaniczne przypominały właściwości młodej skóry. Mechanizm stojący za tą zmianą właściwości skórnych pozostaje niejasny, natomiast skutki stosowania zastrzyków z toksyny botulinowej A są podobne do zabiegów na skórę wykorzystujących fale radiowe. Jednakże skóra wróciła do poprzedniego stanu w ciągu 4 miesięcy od zabiegu.

Badania podsumowano w następujący sposób: „Zmiany właściwości skóry u pacjentek były odwrotne do skutków procesu starzenia się, promieniowania UV i stanów zapalnych. Badanie sugeruje także, że czas utrzymywania sie efektów zmian jest podobny do czasu trwania efektów brania leków. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu określenia i skwantyfikowania zmian histologicznych”.

Komentarz:

Lepsze zrozumienie działania toksyny botulinowej 

W odniesieniu do powyższej informacji Catherine P. Winslow, lek. med. z Akademii Medycznej Uniwersytetu Bloomington, napisała: „Wpływ toksyny botulinowej A nadal pozostaje przedmiotem badań. Próbujemy zrozumieć biochemiczny wpływ na skórę. (…) Zestawienie to badanie z innymi badaniami nt. elastyczności i zawartości kolagenu w skórze pozwoli dermatologom estetycznym i chirurgom na dopasowanie strategii zabiegów pod kątem długoterminowych planów antystarzeniowych do pacjentów i informowanie ich nt. wagi bezoperacyjnych terapii w celu podtrzymania ww. efektów; ponadto otworzy to nowe pola dla leczenia trudnych blizn i stanów skórnych”.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑