Witamina B12: składnik niezbędny do rozwoju mikrobów!

Dodaj do ulubionych

Dlaczego witamina B12 jest tak niezbędna do rozwoju mikrobów?

Naukowcy dowiedli, że w świecie drobnoustrojów (mikrobów) witamina B12 odgrywa niezwykle istotną rolę. Okazuje się bowiem, iż substancja ta wytwarzana jest wyłącznie przez nieliczne organizmy, natomiast do życia niezbędna jest większości z nich. Co więcej, ma ona silny wpływ na efektywność procesów wytwarzania pożywienia i energii, środowisko bytowania mikrobów oraz ich przeżywalność.  

Stała walka o cenne surowce – pieniądze, ropę, szybki dostęp do Internetu, czy nawet poranną kawę – to jeden z nieodłącznych aspektów naszego codziennego życia.  

Niezwykle intrygujący jest jednakże fakt, iż podobne schematy zachowania zauważyć można również w świecie drobnoustrojów. Naukowcy zauważyli bowiem, że niezwykle istotną rolę odgrywa w ich przypadku witamina B12. W zauważalnym stopniu definiuje ona bowiem na jakość środowiska bytowania populacji drobnoustrojów, możliwość pozyskiwania pożywienia i energii oraz ich ogólną przeżywalność.  

Naukowcy z Narodowego Laboratorium Północnozachodniego Pacyfiku opublikowali swoje obserwacje w cyfrowej wersji magazynu Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Znaczenie witaminy B12 w świecie mikrobów jest znacznie bardziej doniosłe niż wcześniej podejrzewano" powiedział chemik Aaron Wright, współautor badania. "Analizujemy funkcje, za których kontrolę odpowiada ta substancja oraz badany jej wpływ na poszczególne szczepy mikrobów."

Zespół pod nadzorem Wrighta odnotował, że za dostarczanie tej rzadkiej i niezwykle cennej witaminy innym drobnoustrojom odpowiada przede wszystkim bakteria znana pod nazwą Halomonas sp. HL-48. Próbki do badania pobrano z mat mikrobiolgicznych (skupisk w których drobnoustroje współistnieją w warstwach) z okolicy Hot Lake na południu stanu Washington. Na macie tej występuje wiele mikrobów koegzystujących ze sobą oraz wymieniających kluczowe składniki odżywcze, takie jak węgiel czy tlen.  

Eksperci już od pewnego czasu byli świadomi, iż witamina B12 ma silny wpływ na geny oraz enzymy mikrobów biorących udział w budowaniu DNA oraz białek. Niemniej jednak, kilku badaczy, w tym Andrew Goodman z Uniwersytetu Yale oraz Michiko Taga z Uniwersytetu w Kalifornii odkryło, że znaczenie tej substancji może być o wiele większe niż uprzednio sądzono.  

Zespół Wrighta odkrył, że witamina ta wchodzi w reakcję z aż 41 różnymi białkami. Odgrywa ona także niebagatelną rolę w regulacji kwasu foliowego, koenzymów oraz metoniny – substancji umożliwiających mikrobom wytarzanie energii, tworzenie białek oraz naprawę DNA. Na tym jednakże nie koniec – kontroluje ona bowiem także sygnały wysyłane genom zależnie od pory dnia. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku organizmów, których główną siłą napędową jest światło.

"Wytworzenie witaminy B12 jest dla wielu organizmów wysoce kosztowne. Do przeprowadzenia syntezy, która to ma ponad 30 etapów niezbędne są bowiem znaczne nakłady energii. Pokazuje to jak istotna i wartościowa jest dla drobnoustrojów ta substancja" stwierdził Wright.

Aby możliwe było przeprowadzenie eksperymentów w sposób efektywny oraz obiektywny, zespół pod nadzorem Wrighta stworzył chemiczny odpowiednik witaminy B12, która działa podobnie jak jej protoplasta, jednakże łatwiej jest ją zidentyfikować w organizmach żywych. Dzięki profilowaniu białek, grupa ekspertów była w stanie oznaczyć poszczególne molekuły i określić okres ich aktywacji. Następnie wykorzystano techniki zaawansowane, między innymi spektrometrię masową, celem identyfikacji oraz określenia właściwości białek na które wpływ miała witamina B12.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca

Luki w pamięci: normalne zjawisko czy powód do obaw?

comments powered by Disqus

Powrót ↑