Z uwagi na fakt, że woda jest podstawowym płynem naszego organizmu, często myślimy o równowadze płynów jako o czymś związanym z płynami w ogóle. W rzeczywistości, termin nawodnienie jest często używany jako termin ogólny do opisania spożycia wody i jak wiele wody mamy przechowywane w naszych ciałach. W rzeczywistości nawodnienie jest, technicznie rzecz biorąc, tylko kombinacją wody i innych składników: elektrolitów, minerałów oraz różnych pierwiastków śladowych. Jeśli chodzi o nawodnienie, te trzy czynniki są tak samo ważne, jak sama woda. Sprawdźmy, co oznacza równowaga elektrolitowa dla Twojego organizmu i dlaczego jest tak istotna dla optymalnego zdrowia.
Co to jest równowaga elektrolitowa?
Elektrolit to termin używany do opisania minerałów w organizmie, które przewodzą prąd. Elektrolity odgrywają wiele różnych ról w organizmie, w tym regulują poziom wody i utrzymują zdrowe funkcjonowanie mięśni. Najczęściej spotykane elektrolity to sód, potas, magnez i wapń. Równowaga elektrolitów odnosi się do poziomu każdego elektrolitu w organizmie i ich roli w utrzymaniu optymalnego zdrowia.
Jakie problemy powoduje brak równowagi elektrolitów?
Utrzymanie równowagi elektrolitów jest niezbędne dla optymalnego zdrowia. Bez elektrolitów, Twoje mięśnie i nerwy nie będą funkcjonować prawidłowo. Jeśli poziom elektrolitów jest zbyt niski, możesz doświadczyć skurczów mięśni, drętwienia, mrowienia, a nawet paraliżu. Niestety, brak równowagi elektrolitowej jest powszechnym stanem, który dotyka miliony ludzi. Powszechne przyczyny braku równowagi elektrolitowej obejmują:
- Nadmierne pocenie się – związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, gorącymi warunkami pogodowymi lub niektórymi stanami chorobowymi.
- Zła dieta – spowodowana głównie tym, że nie spożywamy wystarczającej ilości warzyw i owoców.
- Utrata płynów – spowodowana wymiotami, biegunką lub nadmiernym oddawaniem moczu.
- Niektóre leki – takie jak diuretyki, antybiotyki lub niektóre leki na serce
- Warunki zdrowotne – takie jak choroby nerek, wątroby lub cukrzyca.
Jak utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie?
- Jedz zdrową dietę – zdrowa dieta na bazie piramidy żywienia jest najlepszym sposobem na utrzymanie równowagi elektrolitowej. Dieta, która zawiera warzywa, owoce i pełne ziarna jest niezbędna.
- Regularne ćwiczenia – ćwiczenia to kolejny świetny sposób na utrzymanie równowagi elektrolitów. Staraj się ćwiczyć co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu.
- Ogranicz nadmierne pocenie się – zachowaj szczególną ostrożność podczas ćwiczeń w gorące dni lub gdy masz chorobę powodującą nadmierne pocenie się. Unikaj napojów, które wywołują nadmierne oddawanie moczu i stosuj zdrową dietę, aby zastąpić utracone elektrolity.
- Pij dużo wody – woda jest nie tylko niezbędna do nawodnienia, ale także pomaga utrzymać równowagę elektrolitową. Unikaj kofeiny i alkoholu oraz pij dużo wody, aby pomóc utrzymać zdrowy poziom elektrolitów.
- Wystarczająca ilość snu – brak snu może negatywnie wpłynąć na poziom elektrolitów. Staraj się spać 7-9 godzin każdej nocy.
- Sprawdź swoje leki – niektóre leki mają skutki uboczne, które mogą prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Jeśli przyjmujesz nowy lek, porozmawiaj z lekarzem o potencjalnych skutkach ubocznych.
Jak sprawdzić równowagę elektrolitową?
Aby sprawdzić równowagę elektrolitową, możesz wykonać badanie krwi lub badanie moczu. Kiedy będziesz miał wykonane te testy, Twój lekarz spojrzy na poziomy różnych elektrolitów w Twojej próbce krwi lub moczu, aby określić, czy Twój poziom elektrolitów jest normalny, czy też jesteś narażony na ryzyko zachwiania równowagi. Inną opcją jest wykonanie elektrokardiogramu (EKG). EKG jest prostym sposobem na sprawdzenie poziomu elektrolitów w sercu, aby sprawdzić, czy są one normalne. Jednak EKG nie sprawdzi poziomu elektrolitów w innych częściach ciała. Badanie krwi lub moczu jest lepsze do diagnozowania zaburzeń równowagi elektrolitowej.