Dlaczego picie wody jest tak ważne dla organizmu?

Picie wody jest niezbędne dla organizmu człowieka. Jest to jedno z podstawowych wymagań organizmu i jest to coś, co każdy musi mieć codziennie w swojej diecie. Woda odgrywa ważną rolę w pozostaniu nawodnionym i utrzymaniu zdrowego ciała. Picie wody może pomóc Twojemu organizmowi utrzymać homeostazę, co oznacza, że pomaga wewnętrznym systemom Twojego ciała pracować razem prawidłowo. Pozostań nawodniony, pijąc co najmniej osiem szklanek wody każdego dnia. Oto kilka powodów, dla których jest to dla Ciebie dobre.

Dlaczego warto pić wodę zamiast innych napojów?

Istnieje wiele powodów, dla których woda jest najzdrowszym wyborem napojów. Woda jest bez kalorii i bez cukru, więc nie dodaje żadnych zbędnych kalorii ani cukru do Twojej diety. Dodatkowo woda jest darmowa, podczas gdy wiele innych napojów może być kosztownych. Kiedy Twój organizm jest odwodniony, pobiera wodę z krwi, powodując zmniejszenie objętości krwi, co nie jest zdrową sytuacją. Pijąc wodę, zapobiegasz tej sytuacji. Kiedy Twoje ciało jest nawodnione, funkcjonuje lepiej. Dlatego woda jest najlepszym wyborem napoju, aby utrzymać prawidłowe nawodnienie.

Ile litrów wody powinno się pić dziennie?

Ilość wody, jaką powinieneś wypijać dziennie, różni się w zależności od takich czynników, jak masa ciała, poziom ćwiczeń i warunki klimatyczne. Na przykład, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie lub regularnie ćwiczysz, prawdopodobnie będziesz musiał pić więcej wody niż ktoś, kto mieszka w chłodniejszym klimacie lub nie ćwiczy. Możesz również wykorzystać pragnienie jako wskazówkę, kiedy należy pić wodę. 

Śledzenie ilości przyjmowanej wody to prosty sposób na zapewnienie sobie nawodnienia. Możesz to robić za pomocą butelki na wodę, która ma miarkę z boku lub za pomocą aplikacji na smartfony do rejestrowania spożycia wody. Nawet jeśli nie jesteś spragniony, powinieneś pić wodę regularnie przez cały dzień. Jeśli czekasz, aż poczujesz pragnienie, prawdopodobnie jesteś już odwodniony i Twój organizm daje Ci znać, że potrzebujesz wody. W tym momencie odwodnienie zaczęło już negatywnie wpływać na Twój organizm, więc mądrze jest unikać tego problemu, pijąc wodę regularnie przez cały dzień.

Czy picie wody podczas posiłku wpływa na trawienie pokarmu?

Zdrowe osoby mogą pić dowolny płyn przed i w trakcie posiłków, w tym wodę. Jednak osoby cierpiące na problemy żołądkowe, takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka (w tym osoby przyjmujące leki przeciwwrzodowe) lub dyspepsja, powinny przyjąć inne podejście. Jeśli cierpią na wzdęcia lub rozdęcie brzucha, powinny unikać płynów z posiłkami i przyjąć dietę niskobłonnikową. Jeśli jednak mają normalny żołądek i przyjmują duże ilości z posiłkami, mogą powrócić do swoich zwykłych nawyków picia: wody, niesłodzonych soków owocowych, kawy, herbaty, odtłuszczonego mleka itp.

Czy można pić za dużo wody?

Rzadko, ale tak. Możliwe jest wypicie zbyt dużej ilości wody, zwłaszcza jeśli dużo ćwiczysz. Kiedy pijesz zbyt dużo wody, może to spowodować, że Twoje ciało stanie się wodniste i rozcieńczy stężenie elektrolitów (jak sód i potas) w Twoim organizmie. Może to być niebezpieczne, ponieważ może spowodować, że Twoje serce przestanie funkcjonować prawidłowo. Jeśli ćwiczysz i mocno się pocisz, powinieneś już teraz spożywać napoje bogate w elektrolity, takie jak napoje sportowe lub woda z dodatkiem elektrolitów. Jeśli nie pocisz się nadmiernie i pijesz tylko wodę, nie musisz się martwić. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby pamiętać, że za każdym razem, gdy ćwiczysz, musisz być nawodniony, więc ważne jest, aby kontrolować spożycie wody.

Dodaj komentarz