Dlaczego ruch to zdrowie?

Ruch jest niezbędny dla naszego zdrowia. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia określiła brak aktywności fizycznej jako główny czynnik ryzyka chorób i przedwczesnej śmierci na całym świecie. Jednak dlaczego? Jakie są korzyści z ruchu? I jak dużo go potrzebujemy? W tym wpisie na blogu zagłębimy się we wszystko, co musisz wiedzieć o ruchu, dlaczego jest ważny i jak możesz uzyskać więcej go w swoim życiu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o ruchu!

Czy w zdrowym ciele naprawdę jest zdrowy duch?

Nie ma wątpliwości, że zdrowe ciało prowadzi do zdrowego umysłu ale pytanie brzmi, jak to osiągnąć. Aktywność fizyczna jest naturalnym sposobem na stworzenie zdrowego ciała, ale jest też sposobem na stworzenie zdrowego umysłu. Głównie ze względu na wiele psychologicznych efektów ćwiczeń. Ćwiczenie ma ogromne korzyści psychologiczne. Zmniejsza stres, zwalcza depresję i poprawia samoocenę. Poprawia również nastrój i może nawet pomóc w zasypianiu. Wykazano również, że ćwiczenia poprawiają funkcje poznawcze, zwłaszcza u starszych osób, poprzez poprawę przepływu krwi do mózgu.

Dlaczego ruch jest ważny w twoim życiu?

Korzyści zdrowotne płynące z ruchu są tak ważne dla każdego, ponieważ każdy ma potencjał do urazów, chorób i słabego zdrowia, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy genetyki. Zdrowie nie jest czymś statycznym zawsze się zmienia, a ruch jest jednym z kluczowych czynników, które na to wpływają. Wszyscy musimy być aktywni fizycznie. Aktywność fizyczną można zdefiniować jako każdy celowy ruch ciała wytwarzany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga wydatkowania energii. 

Może to obejmować takie czynności jak podnoszenie ciężarów, chodzenie, wchodzenie po schodach i praca w ogrodzie w zasadzie prawie wszystkie rzeczy, które robimy w naszym codziennym życiu. Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, ale jest szczególnie ważna w miarę starzenia się. Z wiekiem nasz organizm naturalnie zwalnia, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych i niepełnosprawności. Regularna aktywność fizyczna może jednak pomóc zmniejszyć to ryzyko i zwiększyć niezależność.

Co oferuje aktywność fizyczna w dłuższej perspektywie?

Osoba, która regularnie ćwiczy, będzie miała lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne w miarę postępów w życiu. Aktywność fizyczna może poprawić nastrój, obniżyć poziom stresu, zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości, pomóc w zapobieganiu i zarządzaniu niektórymi chorobami oraz zwiększyć długowieczność. Co więcej, pozytywne efekty ćwiczeń można zauważyć już po dwóch tygodniach. 

Aby czerpać te korzyści, musisz być aktywny fizycznie co najmniej trzy razy w tygodniu, przez 30 minut, na umiarkowanym poziomie intensywności. Czym dokładnie jest umiarkowana intensywność? Jest to poziom intensywności, przy którym można jeszcze prowadzić rozmowę, ale nie można już śpiewać słów do piosenki. Wybierając zajęcia, wybieraj te, które sprawiają ci przyjemność, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że będziesz się ich trzymać, jeśli będziesz się dobrze bawić.

Jak się zmotywować do aktywności fizycznej?

Jeśli chcesz być aktywny fizycznie, ważne jest, aby zacząć. Wiele osób myśli, że musi być w formie, zanim zacznie ćwiczyć. Nie musisz być w formie wystarczy, że zaczniesz. W rzeczywistości ćwiczenia mogą pomóc w uzyskaniu dobrej formy, ponieważ w miarę postępów zwiększają siłę, wytrzymałość i sprawność fizyczną. 

Ważne jest również, aby znaleźć ćwiczenie, które sprawia Ci przyjemność. Jest bardziej prawdopodobne, że będziesz ćwiczyć tak, jak potrzebujesz, jeśli robisz coś, co lubisz. I pamiętaj, że to normalne, że na początku nie masz wystarczającej motywacji do ćwiczeń. Bądź dla siebie cierpliwy i nie poddawaj się. Może minąć trochę czasu, zanim zaczniesz czuć się komfortowo z ćwiczeniami.

Dodaj komentarz