Aktywność fizyczna a depresja – co trzeba wiedzieć?

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie i dotyka miliony ludzi. Istnieje wiele różnych sposobów leczenia depresji, ale coraz więcej uwagi poświęca się aktywności fizycznej jako skutecznej metodzie zarządzania tym stanem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak aktywność fizyczna może pomóc w leczeniu depresji i jakie zalecenia należy przestrzegać, by uzyskać pozytywne rezultaty.

Jak aktywność fizyczna wpływa na depresję?

Zapobieganie i leczenie depresji niekoniecznie wymaga farmakologicznego wspomagania. Naukowcy twierdzą, że aktywność fizyczna może mieć duży wpływ na złagodzenie stanów depresyjnych, zarówno w krótko-, jak i w długoterminowym okresie. Regularne ćwiczenia fizyczne, które pobudzają przepływ krwi w organizmie i wytwarzają endorfiny – „hormony szczęścia” – uważani są za jeden z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z objawami depresji i poprawę samopoczucia.

Aktywność fizyczna wspomaga w wydzielaniu neuroprzekaźników takich jak serotonina, która ma na nią pozytywny wpływ. Podczas ćwiczeń działają one jak naturalny zamiennik leków psychoaktywnych, w wyniku czego uczucie smutku jest znacznie zmniejszone. Dodatkowo, aktywność fizyczna daje zarówno doskonały sposób na oderwanie się od stresujących myśli, jak i na bardziej efektywne wyciszenie. Fizyczna terapia może być także wspaniałym sposobem na wzmocnienie własnego poczucia własnej wartości i kontroli. Przy odpowiednim planie ćwiczeń, doświadcza się pobudzających uczuć zadowolenia z własnego postępu w treningu i wytrwałości.

Czy aktywność fizyczna pomaga w leczeniu depresji?

Tak, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia może pomóc w leczeniu depresji. Regularna aktywność fizyczna może poprawić samopoczucie, zmienić funkcjonowanie i zmniejszyć objawy lęku i depresji. Kilka badań wykazało, że ćwiczenia aerobowe (takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie) były skuteczne w łagodzeniu objawów depresyjnych. To odkrycie odnosiło się do różnych grup wiekowych, płci i stanów zdrowia. Większość badań wykazała, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą przyczynić się do zmniejszenia ogólnego poziomu depresji.

Umiarkowane ćwiczenia mogą także przyczynić się do większej produkcji neurotransmiterów, które pomagają w poprawie samopoczucia. Poprawa nastroju wynikająca z ćwiczeń ma długotrwały charakter i nie wymaga wykonywania wysiłków fizycznych codziennie. Wystarczy, że będziesz aktywny przynajmniej trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia odgrywają ważną rolę w leczeniu depresji, jednak ważne jest, aby połączyć je z innymi formami leczenia, takimi jak terapia psychologiczna, medycyna naturalna lub farmakologiczna.

Dodaj komentarz