Na czym polega zdrowe odżywianie dzieci?

Dzieci mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, które różnią się od potrzeb dorosłych. Dzieci potrzebują więcej kalorii niż dorośli, ponieważ rosną. Potrzebują również więcej składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które są trudniejsze do uzyskania z pożywienia w miarę starzenia. Przyjrzyjmy się zdrowemu odżywianiu dzieci.

Dlaczego zdrowe odżywianie dzieci jest ważne?

Odżywianie bezpośrednio wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Dzieci w wieku od 0 do 12 lat rosną zarówno fizycznie, jak i poznawczo. Zdrowa dieta dla dzieci dostarcza niezbędnych witamin, minerałów, tłuszczów i białek, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju. Wybór zdrowej diety dla dzieci może mieć długotrwałe skutki. Niezdrowa dieta może prowadzić do słabego wzrostu, niedożywienia i otyłości dziecięcej. Te konsekwencje mogą mieć negatywny wpływ na ogólny rozwój dziecka, który może trwać długo w dorosłym życiu. 

Najważniejszym momentem na wpojenie dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych jest okres ich wczesnych lat. Rodzice mogą pomóc dzieciom rozwinąć zdrowe nawyki żywieniowe i uniknąć otyłości, podając im odpowiednie porcje żywności, które są bogate w składniki odżywcze. Zdrowe nawyki żywieniowe mogą również prowadzić do poprawy zachowania i lepszej koncentracji uwagi, dlatego ważne jest, aby rodzice monitorowali to, co jedzą ich dzieci.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla dzieci?

Wymagania żywieniowe dzieci różnią się w zależności od ich grupy wiekowej. Poniższa tabela przedstawia specyficzne potrzeby żywieniowe dzieci w różnych grupach wiekowych. Chociaż dieta każdego dziecka jest inna, istnieje kilka ogólnych zdrowych nawyków żywieniowych, które wszystkie dzieci powinny przestrzegać, w zależności od ich wieku. Niemowlęta i maluchy do trzeciego roku życia powinny spożywać mleko matki lub mleko modyfikowane. 

Jeśli dziecko nie jest już karmione piersią, rodzice mogą zacząć wprowadzać pokarmy stałe około szóstego miesiąca życia. W wieku sześciu miesięcy można również rozpocząć odstawianie dziecka od mleka modyfikowanego. Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym powinny spożywać zbilansowaną dietę, która jest bogata w składniki odżywcze, ale niskokaloryczna. Rodzice mogą spełnić wymagania żywieniowe swoich dzieci poprzez zapewnienie im zrównoważonej diety, takiej jak ta poniżej.

Koniecznie sprawdź, jak wygląda prawidłowa piramida żywienia, aby upewnić się co do diety dziecka.

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci mogą być trudne do zaszczepienia u dzieci, zwłaszcza jeśli są one wybrednymi zjadaczami. Rodzice mogą zachęcać swoje dzieci do wybierania zdrowej żywności podczas jedzenia na mieście lub w domu poprzez:

  • Ograniczenie słodkich przekąsek rodzice nie powinni wypełniać diety dziecka słodkimi pokarmami i napojami. Powinny one być spożywane tylko przy okazji i najlepiej podawać je z umiarem. Rodzice mogą zmniejszyć ilość cukrowych pokarmów, które jedzą ich dzieci, zastępując je zdrowszymi opcjami. Zamiast podawać dziecku napój gazowany lub sok, podaj mu wodę z wyciśniętą cytryną lub świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy.
  • Zapewnienie zdrowych opcji rodzice mogą podawać dzieciom zdrową żywność podczas każdego posiłku. Należy pamiętać, że dzieci mają inne kubki smakowe niż dorośli i mogą nie lubić pokarmów, które my byśmy jedli. Dlatego tak ważne jest, aby podczas każdego posiłku podawać różnorodne, zdrowe produkty.

Czy zdrowe żywienie dzieci obejmuje suplementację?

Tak, ważne jest, aby zauważyć, że zdrowe odżywianie dzieci obejmuje suplementację. Ciała dzieci przechodzą wiele fizycznych i poznawczych zmian podczas ich lat wzrostu, co może prowadzić do niedoborów pewnych witamin i minerałów. Witamina D, żelazo i cynk to trzy składniki odżywcze, których często brakuje w diecie dzieci. Rodzice mogą zwiększyć spożycie tych składników odżywczych przez swoje dzieci, dostarczając im bogatą w witaminy żywność i suplementy. Wprowadzenie dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych w młodym wieku ustawi je na całe życie w dobrym odżywianiu. Rodzice mogą sprawić, że zdrowe odżywianie stanie się zabawą poprzez odkrywanie nowych pokarmów z dziećmi i wspólne dokonywanie wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz