Dieta o niskim Indeksie Glikemicznym - Dieta glikemiczna skuteczna w odchudzaniu?

Dodaj do ulubionych

Dieta o niskim indeksie glikemicznym opiera się głównie na zasadach indeksu glikemicznego (IG). Wprawdzie w wielu dietach Indeks Glikemiczny odgrywa ważną rolę, to jednak dieta glikemiczna ( dieta o niskim IG) zagłębia się w jego zasady jeszcze bardziej, bierze się w niej pod uwagę ładunek glikemiczny. ładunek glikemiczny to kombinacja indeksu glikemicznego oraz ilości węglowodanów obecna w danym pokarmie.

Dieta o niskim IG indeksie glikemicznym jest skuteczna w dochudzaniu

 W ciągu pierwszych dwóch godzin po posiłku o wysokim indeksie glikemicznym (IG) poziom glukozy znacznie wzrasta w porównaniu z posiłkiem o niskim indeksie glikemicznym zawierającym dokładnie tyle samo kalorii. Dlaczego dieta o niskim IG pomaga kontrolować wagę? W piętnastu z szesnastu opublikowanych badań stwierdzono, że spożywanie żywności o niskim indeksie glikemicznym (IG) opóźnia w naszym organizmie wysyłanie sygnału głodu, dając nam większe uczucie sytości.

Wyniki w kilku krótkoterminowych badań (1-4 miesięcy) sugerują, że dieta o niskim indeksie glikemicznym daje dużo lepsze rezultaty jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej niż dieta bogata w produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Brakuje niestety badań długoterminowych uwzględniających niski indeks glikemiczny. Jednak wyniki krótkoterminowe dają jasne dowody na to, że niski indeks glikemiczny wpływa na regulację apetytu i utratę masy ciała.

Osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym miały większą utratę masy ciała niż osoby na diecie o wysokim IG z obniżoną zawartością kalorii.

Przegląd ostatnich sześciu badań dostarczył na to niepodważalnych dowodów. W badaniach wzięły osoby z nadwagą lub otyłością, które były na diecie o niskim i wysokim indeksie glikemicznym. Czas badań wynosił od pięciu tygodni do sześciu miesięcy. Osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym miały większą utratę masy ciała niż osoby na diecie o wysokim IG z obniżoną zawartością kalorii.  

 

INDEKS GLIKEMICZNY PRODUKTÓW - TABELA

Autor: Sanjay Bockman

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑