Jakie zastosowanie dla zdrowia ma olej z szałwii?

Dodaj do ulubionych

Jakie korzyści wynikają z regularnego stosowania oleju z szałwii?

Szałwia jest srebrnozielonym ziołem o niezwykle aromatycznych liściach. Pochodzi ona z obszaru Morza Śródziemnego, jednakże botanicy potwierdzają jej występowanie również na terenie Ameryki Północnej. Większość z nas stosuje ją jako przyprawę do potraw. Co ciekawe, wyciąg z szałwii może zostać wykorzystany również celem leczenia różnorodnych chorób i problemów zdrowotnych.  

 Choroba Alzheimera
Olej z szałwii najczęściej używany jest do wspomagania leczenia farmakologicznego choroby Alzheimera. Jak wynika z badań prowadzanych przez ekspertów z Uniwersytetu z Michigan,  stosowanie przez cztery kolejne miesiące suplementów diety zawierających rzeczoną substancję znacznie poprawiło funkcje poznawcze pacjentów zmagających się z chorobą Alzheimera. Badanym podawano 60 kropli oleju rozpuszczonych w nalewce macierzystej w proporcjach 1:1.
Naukowcy w dalszym ciągu nie wiedzą w jaki sposób olej z szałwii wspomaga funkcje poznawcze pacjentów, jednakże sformułowali oni hipotezę mówiącą, że substancja ta stymuluje neuroprzekaźniki znajdujące się w mózgu. Konieczne jest jednakże przeprowadzenie badań uzupełniających, które pozwoliłyby uzyskanie wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.  
 

Choroby jamy ustnej

Olej z szałwii charakteryzuje się wysoką efektywnością przy zwalczaniu problemów jamy ustnej, na przykład - zapalenia dziąseł. Wskazania planu leczenia opracowanego przez przedstawicieli Uniwersytetu w Michigan informują, że olej z szałwii stosowany powinien być z wyciągiem z mięty pieprzowej, mentolem,  jeżówką, mirrą, goździkiem, kminkiem oraz rumiankiem do płukania jamy ustnej. Substancje te pozwalają skutecznie leczyć zapalenie dziąseł. Nawet po zażegnaniu nadmienionego problemu zdrowotnego, pacjentom w dalszym ciągu zaleca się płukanie jamy ustnej, co pozwala utrzymać kondycję dziąseł na zadowalającym poziomie.  
 

Problemy skórne

Olej z szałwii może zostać zastosowany do leczenia niektórych problemów skórnych. Jak podaje Centrum Medyczne przy Uniwersytecie Maryland, rumień charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry oraz wysypką usunąć można przy pomocy wyciągu z nadmienione zioła. Wyniki jednego z przeprowadzonych badań dowiodły, iż legitymuje się ono skutecznością zbliżoną do kortyzolu w kwestii eliminacji symptomów rumienia. Przy jego pomocy leczyć można także łupież. Jak informują eksperci z Uniwersytetu Medycznego Northwestern, stosowanie oleju z szałwii bezpośrednio na skórę głowy pomaga raz na zawsze pozbyć się tego wstydliwego problemu dermatologicznego.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑