Antyoksydanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka?

Dodaj do ulubionych

Antyoksydanty w diecie a ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Przez dziesiątki lat osoby dbające o swoje zdrowie na całym świecie przyjmowały suplementy zawierające przeciwutleniacze i spożywały pokarmy bogate w antyoksydanty, sądząc, że to jedna ze ścieżek prowadzących ku dobremu zdrowiu i długowieczności. Jednakże badania kliniczne suplementów z utleniaczami raz po raz niweczą nadzieje konsumentów, którzy spożywają je licząc na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory. Właściwie żadne tego typu badania nie wykazały jakiegokolwiek efektu ochronnego antyoksydantów przeciw rakowi. Tak naprawdę w niektórych badaniach stwierdzono zależność pomiędzy suplementami przeciwutleniającymi a zwiększonym ryzykiem zachorowania na pewne rodzaje nowotworów.

Antyoksydanty - Przegląd badań

W jednym z badań palacze zażywający dodatkowo beta-karoten zapadali na raka płuc częściej, a nie rzadziej. W krótkim artykule, który ukazał się w "The New England Journal of Medicine", David Tuveson, M.D. Ph.D., profesor Cold Spring Harbor Laboratory i Dyrektor ds. naukowych Lustgarten Foundation oraz Navdeep S. Chandel, Ph.D. z Feinberg School of Medicine przy Northwestern University, przedstawili dowody, dlaczego suplementy z przeciwutleniaczami niekoniecznie zapobiegają rozwojowi raka, a wręcz mogą wyrządzić więcej szkody niż dobrego.

Ich odkrycia opierają się na najnowszych postępach w dziedzinie zrozumienia systemu naszych komórek, który ustanawia równowagę pomiędzy związkami utleniającymi a przeciwutleniającymi. Związki te biorą udział w tak zwanych reakcjach redoks (redukcja i utlenianie) zasadniczych dla chemii komórki. Utleniacze takie jak nadtlenek wodoru są niezbędne w małych ilościach i są wytwarzane wewnątrz komórek. Nie podlega wątpliwości fakt, że utleniacze są toksyczne w dużych ilościach, a komórki w sposób naturalny wytwarzają swoje własne przeciwutleniacze, aby je zneutralizować. Dla wielu wydawało się zatem logiczne, by zwiększyć spożycie antyoksydantów w celu zwalczania skutków nadtlenku wodoru oraz innych równie toksycznych "reaktywnych postaci tlenu" lub ROS, jak są często określana przez naukowców. Tym bardziej, że wiadomo iż komórki rakowe wytwarzają zwiększoną ilość ROS , co przyspiesza ich anormalny wzrost.

Antyoksydanty nie działają przeciwko rakowi

Doktorzy Tuveson i Chandel sugerują, że przyjmowanie tabletek z antyoksydantami lub spożywanie wielkich ilości pokarmów obfitujących w przeciwutleniacze może nie przynosić korzystnego skutku przeciwko rakowi, ponieważ nie działają one w strategicznych miejscach komórek, gdzie wytwarzane są sprzyjające nowotworom ROS - w ośrodkach energetycznych komórek zwanych mitochondriami. Zamiast tego suplementy i antyoksydanty spożywane z pokarmem zwykle gromadzą się w rozproszonych, odległych miejscach komórek, "pozostawiając sprzyjające rakowi ROS względnie niezakłócone" - mówią badacze. Zarówno ilość ROS jak i naturalnych przeciwutleniaczy jest większa w komórkach rakowych - ten paradoksalnie wyższy poziom antyoksydantów stanowi naturalną obronę komórek rakowych poprzez regulację nadliczbowych utleniaczy, co umożliwia wzrost. W rzeczywistości, jak głoszą Tuveson i Chandel, terapie podnoszące poziom utleniaczy w komórkach mogą być korzystne, podczas gdy te stawiające na antyoksydanty mogą dodatkowo stymulować komórki nowotworowe. Co ciekawe, radioterapia zabija komórki rakowe poprzez gwałtowny wzrost poziomu utleniaczy. To samo dotyczy chemioterapii - leki zabijają komórki rakowe poprzez utlenianie. Paradoksalnie zatem autorzy sugerują, że "genetyczne lub farmakologiczne zahamowanie białek przeciwutleniających" - koncepcja testowana z sukcesem na nowotworach płuc i trzustki u gryzoni - może okazać się skuteczną metodą leczenia u ludzi. Głównym wyzwaniem, mówią, jest identyfikacja białek antyutleniaczy oraz ścieżek w komórkach, które są używane jedynie przez komórki rakowe, a nie przez komórki zdrowe. Uniemożliwienie produkcji antyoksydantów w zdrowych komórkach naruszy delikatną równowagę redoksu, od której zależy prawidłowe funkcjonowanie komórki. Autorzy proponują nowe badania w celu stworzenia profili ścieżek przeciwutleniaczy w komórkach nowotworowych oraz pobliskich zdrowych komórkach, co pozwoli określić możliwe cele terapeutyczne.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑