17 Powodów dla których powinieneś stosować pieprz Cayenne !

Dodaj do ulubionych

Wiele społeczeństw, szczególnie tych z Ameryki i Chin, używało w przeszłości pieprzu Cayenne w celach terapeutycznych. Pieprz Cayenne jest wielofunkcyjny i owiany sławą ze względu na swoje zdolności detoksykacji i oczyszczania organizmu. Co więcej, dzięki swojej pikanterii pobudza krążenie i neutralizuje nadkwasotę organizmu.

Pieprz Cayenne jest wykorzystywany przy różnych dolegliwościach, na przykład przy zgadze, delirium, drgawkach, podagrze, porażeniach, gorączkach, niestrawnościach, nudnościach, zapaleniach migdałków, szkarlatynie, dyfterycie, wzdęciach, bólach gardła, hemoroidach oraz przy krwawieniu miesiączkowym u kobiet.

Zalety zdrowotne pieprzu Cayenne

1 Ma właściwości łagodzące

Cayenne łagodzi rozstroje żołądka, wrzody, bóle gardła, kaszel, spazmy i biegunkę.

2 Pomaga walczyć z przeziębieniami

Pieprz Cayenne pomaga odblokować zatkane drogi nosowe i pozbyć się zalegającego śluzu. To natomiast prowadzi do złagodzenia i pokonania grypy

3 Ma właściwości przeciwgrzybiczne

Badania wskazują, że Cayenne może skutecznie chronić przed tworzeniem się patogenów grzyba Phomopsis i Collectotrichum.

4 Zapobiega migrenie

Ta właściwość związana jest z tym, że pieprz ma zdolność stymulowania zakończeń nerwów odpowiadających za odpowiedź bólową w innym miejscu niż głowa, co skupia uwagę mózgu na innym obsarze i powoduje zużywanie substancji P (substancji przesyłającej informację o bólu), a więc percepcja bólu jest mniejsza.

5 Jest anty-alergenem.

Pomaga złagodzić alergię.

6 Wspomaga trawienie

Cayenne jest znany ze zbawiennego wpływu na układ pokarmowy. Pobudza trawienie poprzez zwiększenie produkcji enzymów i kwasów żołądkowych. Pomaga to szybciej metabolizować żywność i prędzej pozbywać się toksyn. Pieprz jest także pomocny przy pozbywaniu się nadmiaru gazów w jelitach. Stymuluje ruchy perystaltyczne i wspomaga wchłanianie substancji odżywczych oraz wydalanie niestrawionych resztek.

7 Redukuje zaczerwienienia

Działa wygładzająco i uspokajająco na skórę.

8 Pomaga produkować ślinę

Ślina to klucz to dobrego trawienia, a więc szybszej przemiany materii. Dodatkowo, zbawiennie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

9 Rozcieńcza krew

Pomaga zmniejszyć skutki miażdżycy i zapobiega powstawaniu zakrzepów – przez co zmniejsza ryzyko ataku serca lub udaru mózgu.

10 Detoksykuje

Cayenne jest znanym środkiem pobudzającym krążenie – co zwiększa prędkość trawienia oraz transportowania składników odżywczych w organizmie. Dodatkowo wydziela się mnóstwo ciepła, co ułatwia detoksykację. Cayenne powoduje, że więcej się pocimy – to także oczyszcza organizm. Jeśli rano zmieszasz Cayenne z sokiem z cytryny i miodem, będziesz miał idealny napój dla całkowitej detoksykacji organizmu.

11 Uśmierza ból stawów

Cayenne ma bardzo wysoki poziom substancji zwanej kapsaicyną. Działanie pieprzu Cayenne polega na pobudzaniu receptorów do wytwarzania przekaźników uśmierzających ból i wysyłaniu ich do bolących stawów – co powoduje ukojenie.

12 Ma właściwości antybakteryjne

Jest doskonałym środkiem konserwującym i tradycyjnie był stosowany do oczyszczania żywności z bakterii.

13 Prawdopodobnie chroni przed nowotworami

Badania wykonane na Loma Linda University w Californii dowiodły, że pieprz Cayenne może pomóc przy zapobieganiu nowotworowi płuc u palaczy. Może być to związane z kapsaicyną, która zatrzymuje powstawanie tytoniowych guzów w płucach. Inne badania wykazały również, że Cayenne tak samo działa na wątrobę.

14 Pomaga schudnąć

Naukowcy z Laval University w Quebecu dowiedli, że uczestnicy, którzy przyjmowali pieprz Cayenne podczas śniadania mieli mniejszy apetyt, a więc spożywali mniej kalorii w ciągu dnia. Dodatkowo, pieprz wspomaga metabolizm, a więc pomaga szybciej spalić tłuszcz.

15 Wspomaga serce

Cayenne pomaga utrzymać zdrowy poziom ciśnienia krwi i równoważy ilość cholesterolu LDL i trójglicerydów.

16 Jest lekarstwem na ból zębów i dziąseł

17 Może być stosowany jako miejscowy okład

Okład z Cayenne może być bardzo pomocny przy ukąszeniach przez węże, reumatyzmie, ranach, owrzodzeniach i lumbago.

Autor: Melina Lam

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑