Czy wiesz ile kalorii wciągu dnia dostarczamy organizmowi z kawą i herbatą?

Dodaj do ulubionych

Ile kalorii wciągu dnia dostarczamy organizmowi z kawą i herbatą?

Ponad 160 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych pije kawę lub herbatę regularnie, niejednokrotnie wzbogacając je o cukier, śmietankę, syropy smakowe, czy też inne wysoce kaloryczne dodatki. Najnowsza analiza naukowa pokazuje jak wiele kalorii dodają Amerykanie do swojego planu żywieniowego poprzez dosładzanie i doprawianie napojów.  

 

Eksperci przyjrzeli się danym z okresu 12 lat (do roku 2012) zgromadzonym w ramach Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia. Skupili się oni przede wszystkim na reprezentatywnej grupie 13185 osób które spożyły kawę oraz 6215 które wypiły kawę na 24 godziny przed przystąpieniem do badania.  

 

Dane wykazały, że ponad 51 procent osób dorosłych zamieszkujących Stany Zjednoczone pije regularnie kawę, natomiast 26 procent – herbatę. Dane takie przedstawił profesor kinezjologii oraz zdrowia publicznego Uniwersytetu w Illinois, Ruopeng An, autor badania. Niemal dwie trzecie kawoszy oraz jedna trzecia miłośników herbaty dodaje do swoich napojów cukier, śmietankę, czy inne obfitujące w kalorie dodatki smakowe.

 

"Wiele osób wręcz uwielbia kawę lub herbatę z dodatkiem cukru, śmietanki, czy miodu. Wszystkie te dodatki dostarczają energii i tłuszczu, jednakże ich wartość energetyczna jest znikoma."

 

Produkty mleczne stosowane celem poprawy smaku napojów wnoszą diety odrobinę wapnia – jednakże jego średnią ilość równa 22 miligramom dziennie uznać należy za wręcz marginalną. Zależnie od wieku oraz stanu zdrowia danej osoby, dzienna zalecana dawka tego pierwiastka to 1000 do nawet 1300 miligram.  

 

Osoby decydujące się na spożycie kawy bez jakichkolwiek dodatków przyjmują około 69 kalorii dziennie mniej niż miłośnicy słodkich i niekoniecznie zdrowych polepszaczy smaku. Ponad 60 procent tych kalorii pochodzi z cukru, natomiast na drugim miejscu plasuje się tłuszcz.  

 

Miłośnicy herbaty zwyczajowo dodają do swojego napoju mniej kalorycznych substancji lub też całkowicie ich unikają.  

 

"W porównaniu z tradycyjną herbatą, napój z dodatkami charakteryzuje się wartością energetyczną wyższą średnio o 43 kalorie, z czego aż 80 procent pochodzi z cukru." stwierdził An.

 

Dzienny wzrost przyjmowanych kalorii może wydawać się niewielki, jednakże w ujęciu długoterminowym sprawić może, że znacznie przybierzemy na wadze.  

 

"Wyniki przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat badań pokazują, że gro osób pijących kawę lub herbatę wzbogaca swoje napoje o różnorakie dodatki, często nie zdając sobie sprawy, że zwiększają tym samym dzienne spożycie kalorii" podsumował ekspert.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑