Dlaczego kakao i kofeina stanowią połączenie iście doskonałe!?

Dodaj do ulubionych

Dlaczego kakao i kofeina stanowiś połączenie iście doskonałe?!

Spodziewaliśmy się tego już od dawna, jednakże dopiero teraz naukowcy potwierdzili nasze przypuszczenia - kakao i kofeina stanowią połączenie iście doskonałe! Eksperci przeanalizowali wpływ spożywania rzeczonych substancji na uważność, sprawność rozwiązywania problemów kognitywnych, uczucie niepewności, zmęczenia oraz energiczność

 

Badacz z Uniwersytetu Clarkson, Ali Boolani poinformował niedawno o zakończeniu eksperymentów, w ramach których analizował on wpływ dwóch nadmienionych substancji na ludzki organizm.

 

Adiunkt zdrowia publicznego i terapii uzupełniających podjął współpracę z ekspertami z Uniwersytetu Georgia celem przeanalizowania "wpływu kakao oraz kofeiny na uważność, sprawność rozwiązywania problemów kognitywnych, uczucie niepewności, zmęczenia oraz energiczność."

 

Test prowadzony był przez okres niemalże dwóch lat. W czasie jego trwania, respondentom podawano gorące kakao, kakao z kofeiną, ekstrakt kofeinowy oraz placebo niezawierające żadnej z nadmienionych substancji. Poddawano ich także testom kognitywnym i oceniano nastrój.  

 

"Zarówno samo badanie jak i jego rezultaty są niezwykle intrygujące" przyznał Boolani. "Kakao zwiększa dopływ krwi do mózgu, co z kolei przyczynia się do wzmożenia uważności i zwiększenia efektywności rozwiązywania problemów kognitywnych. Wyizolowana kofeina prowadzić może z kolei do występowania stanów lękowych. Udało nam się zauważyć, że kakao znacznie minimalizuje ten efekt – jest to więc dobry powód, aby częściej pić kawę typu mocha latte!"

 

Zanim jednak zaczniemy zazdrościć badanym, musimy pamiętać że na pyszny napój musieli oni sobie zasłużyć. Przykładowo, proszono ich aby obserwowali wyświetlane na ekranie litery i komunikowali naukowcom moment, w którym zauważyli oni, że litera „X” poprzedzona była literą „A”. Musieli oni także identyfikować sytuacje, gdzie dwie wyświetlane kolejno po sobie liczby były nieparzyste oraz wykonywać nieskomplikowane działania matematyczne.  

 

"Uzyskane rezultaty pokazują, że połączenie kakao i kofeiny może pomóc studentom w nauce oraz okazać się zbawienne dla osób pragnących zwiększyć swoją uważność " powiedział Boolani.

 

Co równie ciekawe, badanie sponsorowała firma Hershey, a więc możliwe, że wyniki zaowocują pojawieniem się na półkach sklepowych nowych, pysznych produktów.

 

Boolani i jego współpracownicy - Jacob B. Lindheimer (Wydział Badań nad Urazami i Zaburzeniami Powojennymi z Centrum Zdrowia w New Jersey), Bryan D. Loy (Uniwersytet Medyczny i Nauk Ścisłych w Oregonie), Stephen Crozier (przedstawiciel firmy Hershey) oraz Patrick J. O'Connor (Uniwersytet Georgia) – opublikowali wyniki swoich badań w magazynie BMC Nutrition.

 

"Zamierzam przeprowadzić także badania uzupełniające mające na celu określenie różnić pomiędzy kofeiną syntetyczną i naturalną oraz wpływ kakao na organizm" podsumował Boolani. "Nie mogę się doczekać aż przystąpię do eksperymentów!"

 

Możemy więc mieć nadzieję, że i nam przypadnie niezaprzeczalna przyjemność uczestniczenia w tych niezwykłych testach!  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑