Dlaczego Kurkumina poprawia pamięć?

Dodaj do ulubionych

Codzienne przyjmowanie kurkuminy (substancji nadającej potrawie znanej jako curry jasną barwę) w formie suplementu diety poprawiło u pacjentów zdolność zapamiętywania, polepszyło samopoczucie oraz zminimalizowało skutki lekkiej utraty pamięci spowodowanej postępem w latach.

 

Wyniki badania, opublikowane 1 października w magazynie American Journal of Geriatric Psychiatry, prezentują wpływ przyjmowania łatwo przyswajalnego suplementu diety na bazie kurkuminy na wydolność umysłową osób niecierpiących na demencję starczą, jak też u tych zmagających się z chorobą Alzheimera.  

 

Kurkumina, w którą obfituje przede wszystkim szafran indyjski, charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwutleniającymi. Zostało to potwierdzone wcześniejszymi badaniami. Eksperymenty naukowe pozwoliły również określić, że w przypadku starszych mieszkańców Indii często przyjmujących kurkuminę wraz z pożywieniem, o wiele niższe było ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, jak również – na wyższym stopniu kształtowały się ich zdolności kognitywne.  

 

"Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób kurkumina oddziałuje na mózg, jednakże przypuszczamy, iż jest ona w stanie zapobiec zapaleniom mogącym następnie dać początek chorobie Alzheimera oraz depresji" stwierdził doktor Gary Small, dyrektor Wydziału Psychiatrii Geriatrycznej Centrum Medycznego Uniwersytetu w Kalifornii oraz główny autor badania.  

 

W badaniu randomizowanym z wykorzystaniem placebo wzięło udział 40 osób dorosłych w wieku 50-90 lat skarżących się na lekkie zaburzenia pracy mózgu. Respondentom podawano dwa razy dziennie przez okres 18 miesięcy placebo lub 90 miligram kurkuminy.  

 

Zdolności kognitywne wszystkich badanych sprawdzono po raz pierwszy przed rozpoczęciem badania, a następnie testowano je w interwałach co 6 miesięcy. Poziom kurkuminy we krwi określono u nich na początku oraz po zakończeniu testu. Trzydziestu ochotników przeszło także badania tomografowe, które to pozwoliły na określenie poziomu amyloid w początkowej fazie eksperymentu oraz po upływie 18 miesięcy.  

 

U osób przyjmujących kurkuminę zauważono znaczną poprawę wskaźników odnoszących się do pamięci roboczej oraz uważności. Zależność ta nie wystąpiła u grupy otrzymującej placebo. Podczas testów zdolności kognitywnych, osoby, którym podawano suplement diety poprawiły na przestrzeni 18 miesięcy swoje wyniki o 28 procent. Poprawie uległa także, określona na drodze tomografii, struktura ich mózgu.   

 

Ciało migdałowate oraz podwzgórze są rejonami mózgu odpowiedzialnymi za kontrolę funkcji emocjonalnych oraz zdolności zapamiętywania.  

 

W przypadku czterech osób spożywających suplement z kurkuminą oraz dwóch przyjmujących placebo odnotowano występowanie efektów ubocznych, przede wszystkim – bólów brzucha i nudności.  

 

Naukowcy planują następnie przeprowadzenie badań uzupełniających na większej grupie osób. Mają w nim wziąć udział także osoby zmagające się z depresją. Pozwoli to określić, czy kurkumina charakteryzuje się również właściwościami antydepresyjnymi. Rozleglejsza grupa badanych pozwoli także na jednoznaczne ustalenie czy wpływ kurkuminy na zdolności kognitywne zależny jest od zaawansowania problemów umysłowych oraz wieku respondentów.  

 

"Otrzymane rezultaty pokazują, że na przestrzeni czasu kurkumina może dać korzystne efekty i poprawić nasze zdolności kognitywne" podsumował Small, profesor zdrowia i genetyki na Uniwersytecie w Kalifornii.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑