Dlaczego orientacja seksualna ma wpływ na zaburzenia odżywiania?

Dodaj do ulubionych

Orientacja seksualna ma wpływ na zaburzenia odżywiania? Transgenderyści, lesbijki, geje i biseksualiści są narażeni na wyższe ryzyko zaburzeń odżywiania według najnowszego badania przeprowadzonego wśród studentów przez Uniwersytet Waszyngtoński.

 Orjentacja seksualna - Zaburzenia odżywiania

W badaniu wykorzystano dane z the American College Health Association-National College Health Assessment (ACHA-NCHA), kwestionariusza obejmującego 289024 studentów z 223 uniwersytetów amerykańskich. Badacze odkryli, że najwyższy odsetek zgłaszanych zaburzeń odżywiania występował wśród transgenderystów, a najniższy wśród heteroseksualnych mężczyzn.

 „Transgenderyści z większym prawdopodobieństwem doświadczali zaburzeń odżywiania – bulimii czy anoreksji” potwierdza jeden z głównych autorów badania, dr hab. Alexis Duncan na Brown School. „Co więcej, respondenci częściej przyznawali się do korzystania ze środków przeczyszczających, pigułek odchudzających i wywoływania wymiotów jako sposobu na kontrolę wagi w ciągu ostatnich 30 dni niż osoby cisgender bez względu na ich orientację seksualną”.

 Według autorów badania kwestionariusz ACHA-NCHA „obejmuje największą liczbę transgenderystów w odniesieniu do zaburzeń odżywiania i zachowań kompensacyjnych, co pozwala na przeprowadzenie statystycznie istotnych analiz relacji pomiędzy identyfikacją płciową, orientacją seksualną a zaburzeniami odżywiania”.

Wyniki badania opublikowano w kwietniowym wydaniu the Journal of Adolescent Health

W kwestionariuszach przeprowadzonych w latach 2008-2011 studenci odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia psychicznego, używek, zachowań seksualnych i odżywiania. W kwestionariuszu ACHA-NCHA 268066 studentów zaklasyfikowało się jako osoby heteroseksualne, 5057 jako niepewne, 15422 jako biseksualiści i homoseksualiści, a 479 jako transgenderyści.

Wśród tej ostatniej grupy zaobserwowano większe zaburzenia odżywiania, nadużywanie tabletek odchudzających, stosowanie środków przeczyszczających i wywoływanie wymiotów w porównaniu do kobiet cisgender. Transgenderyści doświadczyli także większych zaburzeń odżywiania i zachowań kompensacyjnych niż mniejszości seksualne cisgender.

 „Nie uważam, aby wyniki były szczególnie zaskakujące dla społeczności LGBTQ i lekarzy pracujących z nimi” dodaje Duncan. „Wśród transgenderystów krąży wiele anegdot potwierdzających ten problem. jednakże niewiele badań dostarcza dowodów na to zjawisko. Według naszej wiedzy w żadnym badaniu nie porównano dotąd transgenderystów z osobami cisgender i mniejszościami seksualnymi”.

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑