Jedna z chińskich roślin wytwarza związek o właściwościach przeciwnowotworowych.

Dodaj do ulubionych

Rośliny o działaniu przeciwnowotworowym

Naukowcy przeanalizowali sposób, w jaki jedna z chińskich roślin wytwarza związek chemiczny o właściwościach przeciwnowotworowych. 

Najnowsze badanie opisuje sposób, w jaki roślina wykorzystywana w tradycyjnej chińskiej medycynie wytwarza związek chemiczny zwiększający skuteczność leczenia nowotworów oraz chorób wątroby.  

Roślina Scutellaria baicalensis – zwana także w chińskiej medycynie Huang-Qin – tradycyjnie stosowana jest celem zbijania gorączki oraz leczenia chorób wątroby i płuc. 

Prowadzone uprzednio eksperymenty laboratoryjne z wykorzystaniem sztucznie wychodowanych komórek wykazały, że związki chemiczne zwane flawonami wytwarzane przez korzenie roślin legitymują się nie tylko właściwościami antywirusowymi oraz przeciwutleniającymi, ale także mogą unieszkodliwiać komórki nowotworowe jednocześnie nie uszkadzając zdrowych komórek. Podczas testów prowadzonych na organizmach żywych, flawony hamowały rozwój nowotworu.  

Dzięki wieloletnim badaniom, rozliczne zespoły naukowców odkryły już większość właściwości flawonów. Niemniej jednak, związki chemiczne, które zidentyfikowano w korzeniach rośliny, przede wszystkim wogoninę oraz baicalinę, nie są typowymi przedstawicielami swojej grupy: w ich strukturze chemicznej brak jest grupy OH (hydroksylowej). Fakt ten skłonił naukowców do rozważań nad sposobem, w jaki są one wytwarzane przez roślinę. 

Profesor Cathie Martin, główna autorka badania opublikowanego w magazynie Science Advances, wyjaśniła: "Wiele flawonów podlega syntezie w połączeniu ze związkiem chemicznym noszącym nazwę naringenina. Większość z nich posiada jednakże grupę –OH. Co więcej, do chwili obecnej naukowcom nie udało się dowieść istnienia jakiegokolwiek enzymu, który usuwałby rzeczoną grupę i przyczyniał się do powstania flawonów zidentyfikowanych w korzeniach rośliny Huang-Qin." 

Współpracując z chińskimi naukowcami, grupa Cathie sprawdziła czy prawdopodobna jest sytuacja, iż flawony odkryte w korzeniu rośliny Huang-Qin (RSF) wytworzone zostały na drodze innego procesu biochemicznego. Na drodze rozlicznych eksperymentów odkryto mechanizm, za którego aktywację odpowiada enzym zwany chryzyną.  

"Uważamy, że na przestrzeni czasu miała miejsce ewolucja procesów biosyntetycznych w korzeniach rośliny. Doprowadziły one do modyfikacji tradycyjnej metody wytwarzania flawonów w liściach i kwiatach oraz zainicjowania produkcji chryzyny oraz, co za tym idzie, tworzonych przez nią flawonów" powiedziała profesor Martin.

"Zrozumienie rzeczonego mechanizmu pozwoli nam wytwarzać nadmienione flawony w znacznych ilościach, co z kolei umożliwi dokładniejsze prześledzenie ich właściwości leczniczych. Możliwość nawiązania współpracy z chińskimi naukowcami celem przeanalizowania właściwości ich tradycyjnej rośliny leczniczej było niezwykłym doświadczeniem. Zainteresowanie lekami tradycyjnymi w Chinach znacznie wzrosło, zwłaszcza po roku 2015, kiedy to Tu Youyou otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za jej pracę dotyczącą artemizyny. Ekscytująca jest także świadomość, że tradycyjne chińskie lekarstwa mogą przyczynić się do przełomu w nowoczesnej medycynie." 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑