Nastolatkowie wypijają rocznie równowartość wypełnionej po brzegi wanny napojów słodzonych

Dodaj do ulubionych

Nastolatkowie wypijają rocznie równowartość wypełnionej po brzegi wanny napojów słodzonych

Jak wynika z najnowszych szacunków ekspertów, osoby nastoletnie (w wieku pomiędzy 11 a 18 lat), spożywają rocznie ilość napojów słodzonych, którą można by wypełnić standardowych wymiarów wannę.   

Naukowcy alarmują, że osoby dorosłe oraz dzieci spożywają z pożywieniem i napojami dwukrotność zalecanej dawki cukru. U nastolatków w wieku 11-18 lat wartość ta jest trzykrotnie wyższa. Główne źródło rzeczonej substancji stanowią napoje słodzone.   

Dane zebrane w ramach przeprowadzonego Narodowego Badania Przyzwyczajeń Żywieniowych i Odżywiania wskazuje, że spożycie cukru wśród nastolatków i dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii jest przerażająco wysokie.  

Co równie przygnębiające, młodociani w wieku od 4 do 10 lat spożywają rocznie równowartość około połowy wanny napojów słodzonych.

Dzieci zmagające się z otyłością w latach młodzieńczych są pięciokrotnie bardziej narażone na choroby związane z nadmiarem wagi w latach późniejszych. Jak pokazują wyniki badań, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów oraz poważnych chorób.  

Najnowszy raport przedstawiony przez Centrum Badań nad Chorobami Nowotworowymi zlokalizowane w Wielkiej Brytanii wykazuje, iż podatek o wysokości 20 pensów za każdy litr słodzonego napoju może na przestrzeni kolejnej dekady przyczynić się do zauważalnego ograniczenia ryzyka otyłości u nawet 3,7 miliona osób.

Alison Cox, dyrektor ds. leczenia chorób nowotworowych powiedziała: "Uważam, że fakt, iż nastolatkowie wypijają rocznie tak duże ilości napojów słodzonych jest wręcz zatrważający.

"Konieczne jest ograniczenie skali tego zjawiska. Mamy przyjemność poinformować, że wprowadzony przez rząd podatek od słodzonych napojów może w znacznym stopniu się do tego przyczynić. Nie tylko będzie on miał korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale stanowić będzie również jasny sygnał dla firm produkujących napoje, że konieczne jest dodawanie do nich mniejszych ilości cukru. Korzystnie na naszą dietę mogą także wpłynąć starania rządu mające na celu ograniczenie ilości cukru w produktach przetworzonych.  

"Uważamy, że rząd może zrobić jeszcze więcej - chociażby ograniczając ilość reklam niezdrowego jedzenia emitowanych przed godziną 21. Wielką Brytanię trawi epidemia otyłości, z którą należy walczyć już teraz."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑