Różeniec górski wydłuża żywotność muszek owocówek blisko o 25%

Dodaj do ulubionych

Różeniec górski zwany żółtym korzeniem posiada wiele cennch leczniczych właściwości. Właściwości różeńca górskiego, zwanego też popularnie złotym korzeniem, zioła górskiego o żółtych kwiatach stosowanego od dawna w redukcji stresu zwiększa także żywotność muszek owocówek średnio o 24% według badaczy z UC Irvine. Mahtab Jafari i Sam Schriner zainteresowali się tą rośliną i odkryli, że działa ona niezależnie od restrykcyjnej diety wpływając na różne mechanizmy cząsteczkowe.

Właściwości różeńca górskiego - Najnowsze odkrycia

Ma to ogromne znaczenie według Jafari, profesora nauk farmaceutycznych, ponieważ do tej pory ograniczenia odżywiania uważane były za najsolidniejszą metodą poprawy długości życia zwierząt laboratoryjnych. Naukowcy stawali na rzęsach, aby odkryć związki, które mogą dać podobne efekty.

 „Odkryliśmy, że różeniec górski wydłuża życie ponad okres, który można osiągnąć dzięki diecie” poinformował Jafari. „To pokazuje, że roślina może oddziaływać nawet na te jednostki, które długie życie i zdrowie mają w genach. Zioło wykazuje działanie inne niż resweratrol, który działa jedynie u osób objadających się i niezdrowych”.

Badania nad rózeńcem górskim

Naukowcy dowiedli swoje hipotezy podczas stosowania niskokalorycznej diety u muszek owocówek. Wykazali, że owady żyły dłużej nawet, gdy zmniejszano ilość spożywanych przez nie drożdży. Badacze zakładali, że jeżeli roślina działałaby w ten sam sposób, co ograniczenia diety, to jej podawanie nie dałoby żadnego efektu u takich osobników. A jednak do tego doszło. Zbadano także oddziaływanie różeńca na muszki, u których mechanizmy cząsteczkowe wynikające z niskokalorycznej diety dezaktywowano genetycznie. I nadal widziano efekty.

Różeniec górski wydłuża zycie?

 „Złoty korzeń” - różeniec górski, nie tylko wydłużył czas życia o 24% u obu płci i wielu odmian muszek, ale także obniżył utratę witalności wraz z wiekiem, a także przedłużył żywotność starszych osobników. Zespół pod kierownictwem prof. Jafari wykazał wcześniej, że ekstrakt obniżał naturalną produkcję cząsteczek reaktywnego tlenu w mitochondriach owadów oraz chronił komórki muszek i wyhodowane komórki ludzkie przed stresem oksydacyjnym.

 Jafari i Schriner nie twierdzą, że suplementy z różeńcem wydłużą życie ludzi, natomiast ich odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie działania suplementów zwiększających żywotność organizmu.

Różeniec górski właściwości

Różeniec górski już zademonstrował możliwe własciwości zdrowotne u ludzi: zmniejszenie zmęczenia, lęków i depresji, poprawa nastroju, pamięci i witalności, zapobieganie chorobie wysokościowej. Uprawiane w zimnych klimatach na dużych wysokościach ziele od lat wykorzystywane jest przez Skandynawów i Rosjan do redukcji stresu. Wykazuje też właściwości przeciwutleniające.

 Obecnie zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jafari bada potencjał rośliny w zwalczaniu komórek rakowych, walce z chorobą Alzheimera i poprawie rozwoju komórek macierzystych.

Różeniec górski jest już dostępny online i w sklepach ze zdrową żywnością. Jednakże Jafari przeanalizował kilka komercyjnych produktów i wykrył, że nie zawierają one składników aktywnych „złotego korzenia” (co powinno charakteryzować produkty wysokiej jakości).

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑