Sulforafan substancja antynowotworowa występująca w brokułach wpływa na RNA

Dodaj do ulubionych

Sulforafan substancja antynowotworowa występująca w brokułach wpływa na RNA komórek

Sulforafan, jedna z substancji obecnych w brokułach, nie tylko zmniejsza ryzyko wykształcenia się raka prostaty, ale także wpływać może na sposób kodowania RNA. Odkrycie naukowców pozwala w pełniejszym stopniu zrozumieć aspekty genetyczne powstawania zmian nowotworowych.

Eksperci przedstawili kolejny powód, dla którego warto jeść brokuły regularnie, zwłaszcza jeżeli pragniemy właściwie zadbać o nasze zdrowie.  

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Stanowego Oregon opublikowano w magazynie  Journal of Nutritional Biochemistry.

Badanie pokazuje, iż lncRNA, które jeszcze do niedawno uznawano za zbędny element DNA niepełniący jakiejkolwiek istotnej roli w rzeczywistości stymuluje lub hamuje rozwój oraz możliwość rozprzestrzeniania się komórek.  

Coraz większa liczba dowodów wskazuje na fakt, iż lncRNA, których ilość można liczyć w tysiącach, mają niebagatelny wpływ na rozwój komórek, głównie poprzez kontrolowanie niektórych genów i ich aktywację celem wykorzystania ich funkcji genetycznej. Naukowcy uważają, iż wszelkie nieprawidłowości występujące na poziomie lncRNA prowadzić mogą do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów.  

Badacze odnotowali także, że struktura lncRNA jest wysoce specyficzna i zależna od charakteru kontrolowanych komórek oraz tkanek.

Wiele leków stosowanych podczas chemioterapii atakuje zarówno komórki zdrowe jak i te zaatakowane nowotworem. lncRNA może okazać się skutecznym sposobem spowalniania rozwoju komórek rakowych niewpływającym na kondycję komórek niezainfekowanych.

"Nasze odkrycie okazać się może punktem zwrotnym w kwestii pełnego zrozumienia schematów rozwoju oraz rozprzestrzeniania się nowotworów" powiedziała Emily Ho, dyrektorka Centrum ds. Badań nad Produktami Pełnoziarnistymi, Schematami Żywienia oraz Metodami Leczenia Zapobiegawczego Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, profesor na Uniwersytecie Zdrowia Publicznego i Medycyny oraz badaczka na Uniwersytecie im. Linusa Paulinga.  

 

"Niezwykle interesującym jest fakt, iż związek chemiczny obecny jest w brokułach może wpływać na strukturę oraz funkcjonowanie lncRNA. Fakt ten daje możliwość zastosowania nowych strategii leczenia, typów pożywienia oraz suplementów diety umożliwiających minimalizację stopnia dotkliwości chorób nowotworowych."

 

W ramach badania wykazano, że jeden z typów lncRNA noszący nazwę LINC01116 odpowiada za rozwój raka prostaty. Jego aktywność można jednakże ograniczyć dzięki zastosowaniu sulforanu. Pozyskane przez ekspertów dane pokazują, że w relatywnie prosty sposób kontrolować można lncRNA w ramach terapii przeciwnowotworowych oraz że składniki pozyskiwane z dietą mogą zapobiec ekspresji niepożądanych genów.  

 

"Udało nam się wykazać, że leczenie przy pomocy sulforanu może prowadzić do normalizacji poziomu lncRN" powiedziała Laura Beaver, badaczka pracująca w Instytucie im. Linusa Paulinga oraz na Uniwersytecie Zdrowia Publicznego i Medycyny, główna autorka badania. "Fakt ten pozwoli jeszcze skuteczniej zapobiegać rozwojowi nowotworów. Mamy również nadzieję na opracowanie nowych, nieinwazyjnych metod terapeutycznych."

 

Do tej pory naukowcy dysponowali wyłącznie szczątkowymi danymi na temat wpływu diety na strukturę lncRNA. W swoim najnowszym eksperymencie badacze zaobserwowali czterokrotne spowolnienie tempa formowania kolonii przez komórki nowotworowe po zmianie schematów funkcjonowania LINC01116.

 

Rak prostaty jest drugim z najczęściej diagnozowanych rodzajów nowotworów oraz drugą co do częstotliwości przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami w Stanach Zjednoczonych. Warto pamiętać, że konsumpcja dużej ilości warzyw obfitujących w sulforan może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia rzeczonego problemu zdrowotnego.  

 

lncRNA odpowiada także za powstawanie innych rodzajów nowotworów, takich jak chociażby rak mózgu, płuc, czy okrężnicy. Niektóre z typów lncRNA stymulują z kolei rozwój nowotworów piersi, brzucha, płuc, prostaty oraz przewlekłej białaczki limfatycznej.  

 

W ramach innych eksperymentów udowodniono, że usunięcie jednego z genów kodujących określony typ lncRNA u myszy zwiększyło odporność tych zwierząt na otyłość powodowaną wysokotłuszczową dietą.  

 

"Wiedza zdobyta na drodze zarówno wcześniejszych jak i obecnych badań pozwala stworzyć pełniejszy obraz roli lncRNA i jego wpływu na organizm" napisali w swojej pracy naukowcy. "Odkrycia te pokazują, że właściwie kontrolowane lncRNA mogą zapobiegać wykształcaniu się nowotworów oraz umożliwić ich szybsze wykrywanie i leczenie."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑