Sen a zdrowie – co je łączy?

Sen jest niezbędny dla dobrego zdrowia. Nie tylko odgrywa kluczową rolę w naszym fizycznym i psychicznym samopoczuciu, ale także ma wpływ na naszą wydajność, czujność oraz ogólną jakość życia. Jednak, w miarę jak tempo życia staje się szybsze i bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej, uzyskanie odpowiedniej ilości snu pozostaje ciągłym wyzwaniem dla wielu osób. W rezultacie związek między snem a zdrowiem nadal zyskuje coraz większą uwagę. Jeśli czytasz ten artykuł, ponieważ martwisz się o swoje nawyki dotyczące snu lub ilość odpoczynku w nocy, to dobrze trafiłeś! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kluczowym związku między snem a zdrowiem.

Czym dokładnie jest sen?

Sen to wyjątkowy stan ludzkiego organizmu, w którym następuje regeneracja. Podczas snu świadomość zostaje zniesiona, a człowiek leży w bezruchu. Sen to proces odwracalny, który powtarza się w rytmie dobowym, a przynajmniej powinien. Sen stanowi niezbędne element funkcjonowania ludzi. Bez niego nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie mózgu i innych narządów.

Sen i zdrowie dlaczego są ze sobą powiązane?

Jak właśnie zobaczyliśmy, mózg odgrywa ważną rolę w śnie. W rzeczywistości jest to etap cyklu snu, podczas którego Twój mózg jest najbardziej aktywny! Podczas snu organizm uwalnia substancje chemiczne, które sprzyjają relaksowi, zmniejszają stres, regulują metabolizm, a nawet wzmacniają układ odpornościowy. Im dłużej śpisz, tym więcej tych pomocnych substancji chemicznych jest uwalnianych. Ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości snu, często doświadczają znacznie silniejszej reakcji na stres niż ci, którzy odpowiednio wypoczęli. To może powodować, że produkują więcej kortyzolu, hormonu, który jest związany z wyższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy i otyłości.

Ile powinieneś spać?

Ilość snu, jakiej potrzebujesz każdej nocy, różni się w zależności od osoby. Jednak większość dorosłych potrzebuje co najmniej siedmiu godzin snu każdej nocy. Jeśli otrzymujesz mniej niż to, jesteś narażony na negatywne konsekwencje zdrowotne związane z brakiem snu. Ilość snu, której potrzebujesz, zmienia się wraz z wiekiem. Od niemowlęctwa do wczesnych lat nastoletnich, większość dzieci potrzebuje około 10 godzin snu na noc. W wieku 20 lat potrzebujesz około 8 godzin, a po 40 roku życia zaleca się około 7 godzin. Jeśli jesteś zestresowany lub pod dużą presją, możesz potrzebować więcej snu niż zwykle, aby utrzymać poziom stresu w ryzach. Podobnie, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej snu.

Jakie są najlepsze suplementy na sen?

Jeśli chodzi o suplementy na sen, jest kilka opcji do rozważenia. Jeśli chodzi o środki wspomagające sen, większość ludzi myśli o pigułkach. W rzeczywistości miliony dorosłych używają jakiegoś rodzaju leków codziennie, aby pomóc im spać. Jednak wiele suplementów snu jest dostępnych w formie naturalnych środków, takich jak herbaty ziołowe lub nalewki.

Czy suplementy snu są bezpieczne?

Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że suplementy snu są całkowicie bezpieczne. Rzeczywistość jest taka, że mogą one być szkodliwe dla Twojego zdrowia, nawet jeśli używasz ich tylko okazjonalnie. Większość suplementów snu zawiera syntetyczne substancje chemiczne, które mogą powodować nieprzyjemne efekty uboczne, takie jak bóle głowy, senność lub nudności. Niektóre z tych tabletek mogą być również uzależniające i mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. 

Należy również uważać na łączenie różnych rodzajów suplementów snu. Łączenie pomocy snu z ziołami lub innymi suplementami może faktycznie zmniejszyć ich skuteczność. Substancje te mogą również wchodzić ze sobą w interakcje, co może mieć negatywne skutki uboczne. Pamiętaj, że nic nie zapewni Ci lepszego snu niż posiadanie zdrowej rutyny snu. Niezależnie od tego, czy szukasz poprawy jakości snu, czy po prostu chcesz lepiej wypocząć w nocy, suplementy snu mogą być pomocnym narzędziem w Twojej rutynie snu. Nie są one jednak substytutem dobrej higieny snu.

Dodaj komentarz