Witamina B12 – jak działa i gdzie występuje?

Witamina B12 jest jedną z ośmiu witamin, które są klasyfikowane jako rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że nasz organizm nie przechowuje jej i zamiast tego wydala wszelkie nadmiarowe ilości w naszym moczu. Nazywana jest również kobalaminą, ponieważ zawiera cząsteczkę zwaną kobaltem. Kobalt znajduje się dużo w zwierzęcych źródłach pożywienia; to czyni je szczególnie dobrymi źródłami B12. Jeśli martwisz się o uzyskanie dziennego spożycia tej ważnej witaminy, czytaj dalej, aby odkryć więcej o niej i jej najlepszych źródłach dietetycznych.

Na co najlepiej działa witamina B12?

Witamina B12 jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, utrzymania zdrowego układu nerwowego oraz rozkładu tłuszczów i białek. Jest ona również wymagana do prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Niedobór B12 może prowadzić do anemii, dezorientacji i demencji, mrowienia i drętwienia rąk i stóp, problemów z równowagą, depresji i innych zaburzeń nastroju. B12 jest również kluczowym graczem w rozwoju płodu podczas ciąży; zaleca się, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały suplement B12.

Gdzie znajduje się witamina B12?

Ponieważ B12 znajduje się głównie w pokarmach zwierzęcych, wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni na niedobór tej witaminy. B12 znajduje się we wszystkich rodzajach mięsa zwierzęcego, w tym w rybach, drobiu i jajach. Warzywa i ziarna nie są znane z zawartości B12, ale B12 można znaleźć w fermentowanych produktach sojowych, takich jak miso, tempeh i natto. Wegetarianie mogą również uzyskać ich B12 z żywności wzmocnionej B12, takich jak mleko sojowe lub migdałowe, płatki śniadaniowe i drożdże odżywcze. B12 można również przyjmować w formie suplementu.

Jak powinna wyglądać suplementacja witaminą B12?

Jeśli obawiasz się, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy B12 z diety, możesz porozmawiać z lekarzem o przyjmowaniu suplementu. Niektórzy ludzie wolą przyjmować B12 w postaci tabletek, podczas gdy inni stosują plastry nakładane na skórę. Ilość B12, której potrzebujesz, będzie się różnić w zależności od Twojego wieku i aktualnego stanu zdrowia. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, będziesz potrzebował większej dawki B12 niż większość ludzi. B12 jest bezpieczny dla zdecydowanej większości ludzi, ale może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc należy omówić to z lekarzem, jeśli bierzesz cokolwiek.

Czy można przedawkować witaminę B12?

Biorąc pod uwagę, że nasz organizm nie przechowuje B12 i że wydalamy jej nadmiar z moczem, jest niezwykle mało prawdopodobne, abyś kiedykolwiek przedawkował B12. Jeśli przyjmujesz suplementy B12, powinieneś być świadomy, że mogą one wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Niektórzy eksperci zalecają, aby osoby przyjmujące pewne leki, w tym doustne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne i insulinę, unikały suplementów B12. Jednak ryzyko tych interakcji, a także konkretne zagrożenia, jakie one stwarzają, jest niejasne i prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od osoby. Jak zawsze, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przyjmowania suplementów B12.

Dodaj komentarz