Czy grozi Ci niedobór żelaza? Skutki i objawy niedoboru żelaza

Dodaj do ulubionych

Niedobór żelaza może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Niestety, niedobór żelaza można bardzo łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Żelazo jest ważnym minerałem niezbędnym do życia dlatego ważne jest aby zadbać o jego prawidłowy poziom. Niedobór żelaza w organizmie jest jednym z najczęściej występujących niedoborów składników odżywczych. 

Co zwiękza ryzyko niedoboru żelaza

Przyczyny niedoborów/zwiększonego zapotrzebowania na żelazo: dzieciństwo, nastolatki, wzrost, ciąża, karmienie piersią, dawcy krwi, makrobiotyczna, wegetariańska, nieprzetworzona żywność, duże spożycie kawy/herbaty, niedożywienie z niedoborów białkowo-energetycznych, bulimia menstruacja u kobiet (1ml krwi zawiera 0,5mg żelaza), silne krwawienie z dróg rodnych, utajone krwawienia z przełyku pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie żołądka, zespół krótkiego jelita, niedokrwistość nerkowa, celiakia.

Objawy wynikające z niedoboru żelaza

Objawy niedokrwistości spowodowane niedoborem żelaza mogą na początku być tak łagodne, że trudno będzie ją rozpoznać.Niedobór żelaza w naszym ciele i związana z nim pogłębiająca się anemia spowodują nasilenie się objawów.

Niedokrwistość spowodowane  niedoborem żelaza -  Objawy

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza w organizmie objawia się jako:

Skrajne zmęczenie

Blada skóra

Słabość/osłabienie

Duszności

Bóle w klatce piersiowej

Częste nawracające infekcje

Bóle głowy

Zawroty głowy 

Zimne dłonie i stopy

Zapalenie lub bolesność języka

Łamliwe paznokcie

Szybkie bicie serca

Nietypowe zachcianki na substancie substancji nie-odżywcze, takie jak lód, brud lub skrobia

Słaby apetyt, zwłaszcza u niemowląt i dzieci z niedokrwistością powodowaną niedoborem żelaza

Nieprzyjemne uczucie mrowienia w nogach (zespół niespokojnych nóg)

 

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka rozwijają się oznaki i objawy, które mogą sugerować niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza, skonsultuj się z lekarzem. Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, nie może podlegać samo-diagnozie i leczeniu. Ważne jest prawidłowe rozpoznanie przez lekarza, nie wolno przyjmować suplementów żelaza na własną rękę. Przeciążenie organizmu żelazem jest niebezpieczne, ponieważ skumulowanie się go w nadmiarze może uszkodzić wątrobę powodujac dodatkowe komplikacje.

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑