Rwa kulszowa ? Poznaj objawy i przyczyny rwy kulszowej

Dodaj do ulubionych

 Rwa kulszowa

Uwięźnięty nerw kulszowy spowodować może wiele wrażeń czuciowych wzdłuż mięśni kulszowo - goleniowych i podudzia, często ból odczuwany jest również na wysokości stopy.

Rwa kulszowa - Rwa udowa / Objawy

Nagły ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest do przyjęcia pozycji leżącej. Mogą występować parestezje i drętwienia, zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn dolnych.

Najczęściej objawy skurczu drętwienia, występują po jednej stronie, lecz czasami objawiają się obustronnie. W takim przypadku należy udać się do eksperta (osteopatia, fizjoterapeuta) aby móc ustalić w którym miejscu doszło do uwięźnięcia nerwu. Przyczyną dolegliwości może być "przesunięcie" kręgu lub krążka międzykręgowego w tym przypadku przeciwwskazaniem będzie masaż dolnego odcinka kręgosłupa.
Najczęstszą przyczyną która nie jest zdiagnozowana prawidłowo są napięte mięśnie w miednicy. W tym przypadku masaż oraz ćwiczenia mogą przynieść długotrwały pozytywny efekt.

Zespół mięśnia gruszkowatego a rwa kulszowa.

Czasami nerw kulszowy zostaje uciśnięty przez napięte mięśnie w miednicy, ale nie w miejscu wyjścia swoich korzeni. Ten stan objawowy nazwany został "zespołem mięśnia gruszkowatego" z tego powodu że to właśnie napięty mięsień gruszkowaty przyczynia się do objawów rwy kulszowej. W różnych przypadkach nerw kulszowy może przebiegać nad, pod lub przez mięsień gruszkowaty. W przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego konieczna jest cierpliwa i precyzyjna praca na wszystkich rotatorach biodra. W przypadkach nawracającego problemu zaleca się ćwiczenia które pacjent wykonuje w domu.

W kolejnych publikacjach zapoznamy się z technikami skierowanymi na strategię rozciągania głębokich rotatorów stawu biodrowego. Poznamy ćwiczenia które, można wykonywać samodzielnie w domu.

Autor: Anna Ścisłowska

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑